Oleski ekonomik był kiedyś szkołą rolniczą

Czytaj dalej
Fot. Archiwum ZSEiO Olesno
Mirosław Dragon

Oleski ekonomik był kiedyś szkołą rolniczą

Mirosław Dragon

Oleska szkoła przy ul. Powstańców Śląskich została założona w 1946 roku. W ciągu 70 lat istnienia trzykrotnie zmieniła swoją nazwę.

Po II wojnie światowej dawny niemiecki Rosenberg stał się polskim Olesnem. Trzeba było odbudować zniszczone przez Armię Czerwoną miasto, a także uruchomić polskie szkolnictwo.

Już w 1945 roku otwarto szkołę podstawową oraz liceum pedagogiczne (obie mieściły się w budynku dzisiejszego ogólniaka przy ul. Sądowej).

6 grudnia 1946 roku władze ówczesnego województwa śląsko-dąbrowskiego utworzyły Gimnazjum i Liceum Gospodarstwa Wiejskiego. Dyrektorem szkoły został dr Zdzisław Paciorkowski, nauczyciel botaniki i rolnictwa.

Siedzibą nowo utworzonej szkoły były budynki przy ul. Powstańców Śląskich 4. Odbywały się tam lekcje, mieścił się tam także internat dla dziewcząt.

Uczniowie oprócz lekcji mieli również zajęcia praktyczne w pegeerze w Świerczu. Oprócz gospodarstwa urządzono ponadto internat męski, mieszkania dla nauczycieli i pracowników gospodarstwa.

Szkoła dysponowała w Świerczu 103 hektarami gruntów rolnych. Na miejscu hodowano także zwierzęta gospodarskie, na początek było to: 10 koni i 2 źrebaki, 47 krów, 46 owiec, 18 macior, 60 tuczników, 100 prosiąt i 150 kur. Na miejscu wyremontowano szklarnię i założono sad.

Naukę w Gimnazjum Gospodarstwa Wiejskiego rozpoczęto 29 stycznia 1946 roku. Liceum Gospodarstwa Wiejskiego uruchomiono od września 1946 r. (w 1949 r. uruchomiono 4-letnie Technikum Rolnicze).

- Była to pierwsza tego typu szkoła w województwie śląsko-dąbrowskim - podkreśla dr Przemysław Jagieła, autor książki o 70-leciu oleskiego ekonomika.

W latach 1965-66 przy szkole zbudowano salę gimnastyczną, a w 1967-69 nowy internat.

W 1977 roku Technikum Rachunkowości Rolnych przemianowano na Zespół Szkół Rolniczych. Już w 1982 r. uruchomiono w szkole Liceum Ekonomiczne.

W kolejnych latach dawna oleska „rolniczówa” została „ekonomikiem”, jak do dzisiaj jest powszechnie jest nazywana.

1 września 2000 roku zmieniono nazwę szkoły na Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie. Dzisiaj w szkole najpopularniejszym kierunkiem jest klasa mundurowa.

Patronem szkoły od 1971 roku jest Mikołaj Kopernik. W tym roku rozpoczęto bowiem przygotowania do ogólnopolskich obchodów 500-lecia urodzin słynnego astronoma, które świętowano w 1973 r.

Z okazji 70-lecia oleskiemu ekonomikowi nadano nowy sztandar, który przekazano uroczyście na rynku.

Mirosław Dragon

Jestem dziennikarzem oraz wydawcą online „Nowej Trybuny Opolskiej" i portalu internetowego Nto.pl


Można do mnie pisać: [email protected] lub dzwonić: 510 026 553.


Jestem dziennikarzem multimedialnym: oprócz pisania artykułów, robię też zdjęcia, a także nagrywam i montuję reporterskie wideo.


Moje artykuły i materiały dziennikarskie miały w ubiegłym roku łącznie ponad 25 milionów odsłon.


Wykrywam afery, patrzę władzy na ręce, ale też opisuję historię lokalną, przedstawiam interesujące inicjatywy i ciekawych ludzi.


Najbardziej szczęśliwy jestem wtedy, gdy uda się pomóc potrzebującym ludziom, chorym dzieciom. To są momenty, kiedy okazuje się, że jesteśmy z czytelnikami i darczyńcami jedną wielką rodziną!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.