Bartłomiej Romanek

ONR propaguje faszyzm? Prezydent Częstochowy chce, by prokuratura przyjrzała się działalności ONR. Składa wniosek o popełnieniu przestępstwa

Marsz ONR w Częstochowie Marsz ONR w Częstochowie
Bartłomiej Romanek

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk złożył do sądu zażalenie na decyzję prokuratury o umorzeniu dochodzenia w sprawie propagowania faszyzmu w statucie Obozu Radykalno-Narodowego.

Urząd Miasta już raz złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, załączając do niego interpelację częstochowskiej radnej Jolanty Urbańskiej w sprawie działalności stowarzyszenia, ale Prokuratura Rejonowa w Częstochowie umorzyła dochodzenie w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych i wyznaniowych w statucie stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny.

ZOBACZ WIĘCEJ
NOCNY MARSZ NARODOWCÓW PRZEZ CZĘSTOCHOWĘ

Zdaniem prokuratury nie było znamion przestępstwa. Jak tłumaczą w prokuraturze, w toku dochodzenia uzyskano dokumentację dotyczącą rejestracji stowarzyszenia oraz przesłuchano w charakterze świadków przedstawiciela Urzędu Miasta Częstochowy, radną oraz osoby reprezentujące stowarzyszenie Obóz Narodowo-Radykalny.

Ustalono, że we wrześniu 2012 roku odbyło się zebranie założycielskie stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny, na którym podjęto uchwałę dotyczącą przyjęcia statutu. W listopadzie 2012 roku stowarzyszenie zostało zarejestrowane przez Sąd Rejonowy w Częstochowie. Do wniosku o rejestrację załączono m.in. statut stowarzyszenia.

W dalszej części:

 • Jak tłumaczy deczyję prokuratury jej rzecznik
 • Dlaczego, zdaniem urzędników, należy się bacznie przyjrzeć działalności ONR
 • Co dzieje się po przykrywką "wolności słowa"
Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.