Opolanie wyrzucają rocznie kilkadziesiąt ton lekarstw

Czytaj dalej
Fot. Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow

Opolanie wyrzucają rocznie kilkadziesiąt ton lekarstw

Radosław Dimitrow

Do utylizacji trafiają głównie witaminy, suplementy diety i leki wydawane bez recepty. Ilość tego rodzaju odpadów rośnie z roku na rok.

Gminy zobowiązane są do odbierania przeterminowanych i niepotrzebnych leków w specjalnych pojemnikach. Są one rozstawione zazwyczaj w aptekach i urzędach.

W minionym roku mieszkańcy Opola wyrzucili do takich pojemników aż 4 tony leków. Wiele z nich to przeterminowane witaminy, suplementy diety i leki wydawane bez recepty. W większości w niepełnych opakowaniach, ale nie brakuje też pełnych blistrów lub takich, z których wzięta została tylko jedna tabletka.

Według analityków firmy QuintilesIMS Polacy wydali w ubiegłym roku na zakup leków ponad 30 mld zł. Rynek farmaceutyczny w kraju rośnie w tempie 5 proc. rocznie.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Radosław Dimitrow

Jako dziennikarz „Nowej Trybuny Opolskiej” i portalu nto.pl staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmuję się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Relacjonowałem już m.in. przejście tornada, powódź, liczne procesy sądowe, a także ujawniałem informacje niewygodne dla władz: przypadki mobbingu i nieprawidłowości w pracy urzędów. Uważam, że praca dziennikarza polega nie tylko na opisywaniu, ale także naprawianiu rzeczywistości, dlatego przy okazji klęsk żywiołowych niosłem pomoc poszkodowanym, a podczas epidemii koronawirusa organizowałem wsparcie dla służby medycznej.

Na co dzień szczególnie bliskie są mi sprawy mieszkańców powiatów strzeleckiego i krapkowickiego. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Moją pasją jest filmowanie. Od 2017 r. pełnię w redakcji funkcję wydawcy wideo oraz kieruję pracą studia nto tv, które działa w Opolu. Jestem twórcą programów telewizyjnych i dokumentalnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.