Optymistycznie o gospodarce. Duży ruch w małym biznesie

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz/archiwum
Piotr Nowak

Optymistycznie o gospodarce. Duży ruch w małym biznesie

Piotr Nowak

Około 4,9 mln Polaków pracuje w mikro i małych firmach. Ponad połowa osób zatrudnionych przez różne podmioty gospodarcze jest związana właśnie z nimi. - Po raz pierwszy od ośmiu lat mamy wśród mikro i małych firm więcej optymistów niż pesymistów - przyznaje ekspert.

Firma pana Jerzego z Poniatowej zatrudnia czterech pracowników. - Coraz więcej firm jest zainteresowanych współpracą. Na rynku widać optymizm. Ja też obserwuję poprawę swojej sytuacji - przyznaje właściciel firmy budowlano-montażowej.

Podobnego zdania jest większość właścicieli mikro i małych firm w województwie lubelskim. Tak wynika z „Raportu o sytuacji mikro i małych firm w 2017 roku”, przygotowanego przez Bank Pekao S.A. Badanie powstało w oparciu o opinie samych przedsiębiorców.

- Po raz pierwszy w ośmioletniej historii raportu, mamy więcej optymistów niż pesymistów - mówi Michał Domański, ekspert Banku Pekao S.A.

W latach 2016-2017 ogólny wskaźnik koniunktury wzrósł o 11,3 punktów i obecnie wynosi 100,8 punktów (w skali od 50 do 150 punktów). Oznacza to, że mikro i mali przedsiębiorcy (zatrudniający do 49 pracowników) coraz lepiej oceniają m.in. sytuację polskiej gospodarki, swojej branży, firmy, kwestię wyników finansowych i zatrudnienia.

- Optymizm przedsiębiorców jest pochodną bardzo dobrej koniunktury gospodarczej. Można zaobserwować pewne napięcia na rynku pracy, ale ich skala jest do zaakceptowania - przyznaje ekspert. Michał Domański dodaje, że jest to związane m.in. ze wzrostem siły nabywczej mieszkańców, w związku z programami socjalnymi (np. 500 plus). Jak na tle kraju wypada Lubelszczyzna?

Region pesymistów

Przedsiębiorcy z naszego regionu są mniej optymistyczni niż ich konkurenci z innych regionów. Dlatego koniunkturę ocenili na 100 punktów (wzrost o 3 punkty w stosunku do 2016 r.) i w rankingu najbardziej optymistycznych właścicieli mikro i średnich firm zajęli dopiero 12 miejsce na 16 województw. Naszych biznesmenów wyprzedzili m.in. przedsiębiorcy z Podlasia (104 punkty) i Podkarpacia (102 punkty). Gorsze nastroje niż u nas panują w województwie świętokrzyskim (99 punktów).

Spośród przedsiębiorców z Lubelszczyzny, najgorzej sytuację oceniają właściciele firm z podregionu lubelskiego (Lublin i okolice), najlepiej - puławskiego (Powiśle). Zdaniem eksperta, nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała się pogorszyć. - Posunięcia administracji, które zakładają pobudzenie gospodarki, mogą tylko poprawić sytuację - zastrzega Michał Domański. Mowa o ostatnich zapowiedziach rządu. Na konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżkę ZUS i CIT dla małych firm. Ta ostatnia danina ma się zmniejszyć z 15 do 9 proc. - Obniżenie składek i CIT-u byłoby dobrym posunięciem. Dla mnie, jako mikroprzed-siębiorcy, byłaby to duża zmiana na plus - przyznaje pan Jerzy.

A problemy? - Ponad rok szukałem pracownika. System edukacyjny jest niedostosowany do potrzeb rynku pracy - zastrzega przedsiębiorca.

Coroczny „Raport o sytuacji mikro i małych firm” ukazał się już po raz ósmy. W przygotowaniu publikacji bierze udział około siedem tysięcy respondentów. Wydawcą badania jest Bank Pekao SA.

Piotr Nowak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.