Ośrodek w Drzonkowie: Nasza wspaniała lubuska perełka

Czytaj dalej
Fot. materiały archiwalne
Andrzej Flügel

Ośrodek w Drzonkowie: Nasza wspaniała lubuska perełka

Andrzej Flügel

Z kart historii Lubuskiego sportu (33). Wymyślił go Zbigniew Majewski. Wtedy był czymś zupełnie nowym. Potem przyszły gorsze czasy i chylił się ku upadkowi. Do życia przywrócił go 16 w historii dyrektor Bogusław Sułkowski

Słynny ośrodek pięcioboju , kiedy powstawał w 1976 roku był czymś z innego świata w tamej rzeczywistości. Teraz znów staje się perełką.

Wymyslił to Majewski

To wszystko co powstało kilka kilometrów od Zielonej Góry w małej i nieco zapyziałej wówczas wiosce Drzonków urodziło się w głowie Zbigniewa Majewskiego.Majewski trener lekkiej atletyki, człowiek, który zachwycił się pięciobojem pomyślał, że warto najpierw przy zielonogórskim Lumelu, który zajmował się głównie ,,królową sportu” powołać sekcję tego nieznanego tutaj sportu, którego atutem była wszechstronność oraz to, że jest w programie igrzysk. Jak powiedział tak zrobił. W 1972 roku powołano w Lumelu sekcję pięcioboju. Pewnie bez pomysłu Majewskiego na ośrodek ta dyscyplina byłaby tylko epizodem w historii klubu i miasta. To w jaki sposób Majewski przekonał, przede wszystkim, decydentów politycznych do tej idei było niespotykane. Nie był działaczem partyjnym, nie miał jakichś umocowań wśród decydentów. Zastosował taktykę nękania ważniaków, która, o dziwo, okazała się słuszna.

Od zawodów do mistrzostw

- Byłem uparty - wspominał po latach Majewski. - To bardzo ważne. Chyba dlatego tyle mi się udało w tamtych czasach. Nigdy do partii nie należałem, więc nie musiałem z nikim rozmawiać na kolanach. Gdybym był partyjny, to pewnie na pomysł wybudowania ośrodka usłyszałbym: ,,Towarzyszu! Czyście ogłupieli?”. W sumie w naszym regionie trafiłem na mądrych ludzi, ale oni mieli przełożonych w Warszawie. Jak kiedyś pojechałem do centrali coś załatwiać, tak zmęczyłem wiceministra, że w końcu machnął ręką i powiedział do swoich ludzi: ,,Załatwcie mu, co chce. Jak damy trzy złote do Warszawy, to przynajmniej dwa podpier...ą, a jak damy jemu, to on z tych trzech zrobi sześć”.

W sumie od 1973 roku, od nadleśnictwa wykupiono domki należące zaadoptowano je na potrzeby klubu i w 1974 zorganizowano tam pierwsze zawody. W kolejnych latach ruszyła prawdziwa budowa. Dziś stare zdjęcia, zachowane gdzieś w archiwach filmy pokazują jak wielkim placem budowy był Drzonków. Ośrodek Pięcioboju Nowoczesnego i Jeździectwa Lubuskiego Klubu Sportowego Lumel - bo tak oficjalnie nazywał się ośrodek otwarto 1 stycznia 1977 roku. Potem budowano, rozbudowywano, dobudowywano. Powstało coś niespotykanego w tamtych czasach. W 1981 rozegrano mistrzostwa świata. Tym wspanialsze, że złoty medal zdobył Polak Gerard Pyciak-Peciak

Szeryf musiał odejść

W 1981 roku w czasie pierwszej Solidarności pojawił się moment rozliczeń. Dopadnięto Majewskiego. Zastany gdzieś tam w papierach bałagan podłączono pod układy jakie popularny ,,Szeryf” miał z władzą, dołożono jakieś dziwne zarzuty, że córka wojewody jechała do ślubu w karecie ciągniętej przez konie z Drzonkowa itd. Pewnie Szeryf, który nigdy nie był poukładany i nie przywiązywał wagi do faktur, podpisów i porządku w papierach popełnił jakieś błędy, z pewnością musiał bratać się czasem z władzą, żeby dojść do celu. Jednak atak był mocny i niespodziewany. To osłabiło pozycję ,,Szeryfa” i w połowie lat 80, musiał odejść. Tak to wspominał: - Zwolniłem dyscyplinarnie z pracy sekretarza partii, który nie zgadzał się z tym, że dałem wymówienie weterynarzowi. Sekretarzowi kazałem iść do kasy odebrać pieniądze, do kadr po zwolnienie i więcej się nie pokazywać. Ale jego ojciec i teść mieli koneksje w Warszawie i zaczęli tam knuć przeciwko mnie. Znany dziennikarz Janusz Atlas powiedział: “Słuchaj, oni dotarli ze skargą na ciebie aż do Moczara. Nie masz szans”. Nie miałem. Ale walczyłem. Skończyło się na trzech procesach. Musiałem przejść na emeryturę. Bez Szeryfa Drzonków, który w 1985 roku uzyskał status Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji dotrwał do zmiany ustroju.

Dla ośrodka nastały bardzo trudne czasy

Jeszcze w końcówce ,,starego” wydawało się, że najlepszym pomysłem będzie przekształcenie Drzonkowa w Centralny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Takich COS-ów jest w kraju kilka. Pieniądze na utrzymanie płyną w znacznej części z centrali więc przez kilka lat był spokój. Konkretnie sześć lat, bo Drzonków został COS-em w 1989, a w 1995 roku wrócił pod władanie wojewody zielonogórskiego i stał się Wojewódzkim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Ta nazwa została do dziś. Od 1995 roku zaczął się trudny czas. Kolejni dyrektorzy bardziej administrowali niż mieli pomysł na to jak sprawić, żeby nie ulegał degradacji, a już o tym jak to ma wyglądać w przyszłości nawet nie było mowy. Nikt nie miał złej woli, każdy podkreślał jak ważny jest Drzonków i ile znaczy dla miasta i regionu. Pomysłu co zrobić żeby, jeśli nie lepiej, to przynajmniej nie było gorzej, nie miał nikt. Władza też niezbyt kwapiła się by coś zmienić. Zawsze były ważniejsze potrzeby i problemy do rozwiązania. Mijał rok za rokim i Drzonków zaczął się sypać.

Szestnasty i zielone światło

Zielone światło zapaliło się dopiero kiedy pojawił się szesnasty w historii dyrektor WOSiR-u, Bogusław Sułkowski. On miał pomysł, potrafił przekonać do niego władze i sprawić, że owo zielone światło wreszcie się pojawiło. Zbigniew Majewski, pewnie byłby zadowolony. W 2012, na rok przed śmiercią popularny Szeryf tak mówił: - ,,Teraz się cieszę z remontów i tego, że staje na nogi. Kolejny - jak obliczyłem - 16. dyrektor ośrodka Bogusław Sułkowski ma pomysł, chęć do działania i znalazł pieniądze”. Minęło kilka lat i dziś w znakomitym otoczeniu i w przeświadczeniu, że to jeszcze nie koniec, możemy się cieszyć. - Drzonków mój widzę ogromny - chciałby się powiedzieć patrząc jak to wszystko teraz wygląda.

Wspaniałe imprezy, wypoczynek, rekracja

Drzonków to jednak nie tylko budynki, inwestycje, dyrektorzy i decydenci. Ośrodek kojarzy się z wielkimi imprezami sportowymi, wieloma dyscyplinami i znakomitymi zawodnikami, włącznie z medalistami mistrzostw świata i igrzysk. Lista wielkich imprez jakie tu rozgrywano jest imponująca, począwszy od mistrzostw świata w pięcioboju i złotym medalu Gerarda Pyciaka-Peciaka. To właśnie w Drzonkowie młodzi, nieopierzeni adepci stawali się wielkimi mistrzami. Wystarczy wspomnieć złotych medalistów igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku: Arkadiusza Skrzypaszka, Dariusza Goździaka, Macieja Czyżowicza, czy mistrzynie świata, Barbarę Kotowską i Annę Sulimę. A gdzie rozkwitł talent jednego z najlepszych zawodników w historii polskiego tenisa stołowego Lucjana Błaszczyka? Właśnie w Drzonkowie. Zresztą mistrz po latach wojaży powrócił, zamieszkał blisko ośrodka i tutaj przekazuje swoje doświadczenie młodzieży. Całe pokolenia starszych zawodników i kibiców Zastalu wspominają Drzonków. To odbywały się mecze koszykarzy po awansie zespołu do ekstraklasy. W tamtejszej hali szczelnie wypełnionej kibicami oglądaliśmy pojedynki z najlepszymi polskimi drużynami, przeżywaliśmy gorycz spadku, ale także radość z awansu

Ostatni moment na ratunek - O tym, że ówczesny marszałek województwa Marcin Jabłoński widziałby mnie na stanowisku dyrektora ośrodka w Drzonkowie dowiedziałem się w czerwcu 2009 roku. Prowadziłem wtedy biuro federacji sportu, pracowałem nad doktoratem i nie miałem zamiaru tego zmieniać - wspomina dyrektor ośrodka Bogusław Sulkowski. - Propozycja była bardzo ciekawa, ale w żaden sposób nie mieściła w moim życiowym planie. Poprosiłem o dobę do namysłu. Zgodziłem się. Przebrnąłem przez procedurę konkursową i tak 1 sierpnia 2009 oficjalnie zostałem, jak się później dowiedziałem 16dyrektorem drzonkowskiego ośrodka. Trochę znałem ośrodek i ludzi tam pracujących. Szczerze powiem, że nie był to różowy obrazek. Ząb czasu mocno go nadszarpnął, u pracowników zauważyłem zniechęcenie i brak wiary w lepszą przyszłość. Pierwszego dnia zapoznałem się ze stanem obiektów. Wszedłem w niemalże każdy zakamarek. Obraz nie był budujący. Powiem wprost. To był ostatni moment na ratunek.

Pierwszy etap metamorfozy

Dyrektor Sułkowski zabrał się d pracy. - Zaczynając od 2009 roku przeprowadziliśmy gruntowną modernizację zespołu obiektów, czyli hali sportowej, szermierczej, krytej pływalnia i hotelu -mów-. - Powstała także nowa siłownia. Kolejny krok to budowa najnowocześniejszego w Polsce oświetlonego obiektu jeździeckiego, hipodromu wraz z remontem widowni, budową strzelnicy plenerowej i trasy biegowej dla pięcioboistów. Potem powstała nowa dziesięciotorowa zadaszona pływalnia olimpijska. Następnie przyszła kolej na gruntowny remont hali tenisowej. Powstał nowoczesny i przyjazny obiekt z czterema kortami i możliwością uprawiania gier sportowych. Ponad dwa lata zajęła realizacji dwóch dużych projektów informatycznych, które podniosły na wysoki poziom sposób zarządzania. Pracujemy na własnym serwerze, a goście korzystają z bezpłatnego dostępu do internetu. Ośrodek,został przystosowany dla osób niewidzących. Został też w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych, czego uwieńczeniem było oddanie do użytku w 2015roku internatu, w którym może prze bywać ponad pięćdziesięciu sportowców niepełnosprawnych. Etapem zamykającym podstawowy etap „metamorfozy” było wykonanie nowych dróg i chodników z nowoczesnym i energooszczędnym oświetleniem.

Prawie kompletny

Moment w którym bedzie można powiedzie, że Drzonków jest ośrodkiem kompletnym jest już bliski. - Kończy się budowa hali jeździeckiej - mówi Bogusław Sułkowski. - Jej oddanie zaplanowano na październik. Jeśli chodzi o jeździectwo będziemy mieli dosłownie wszystko. Następny ważny projekt to termomodernizacja obiektów . Ostatnią wielką inwetsycją jest pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną trawą FIFA 2. Boisko oświetlone ze specjalną sześciometrową wieżą z której bedzie można n agrywać mecze i sparingi. Wokół boiska będzie 400 metrowa bieżnia tartanowa z oświetlieniem dla tych którzy chcą sobie pobiegać. Obok mniejsze boisko do koszykówki czy siatkówki i siłownia terenowa.

Tyle dyrektor. Drzonków to prawdziwa perełka!

Andrzej Flügel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.