Mieczysław Jurkowski

Otworzyły puszkę Pandory. Przywracają pamięć o Żydach

Dorota Budzińska (z lewej) i Jolanta Konstańczuk dbają o przywracanie pamięci o dąbrowskich Żydach Fot. fOT. M. STAROWIEYSKA / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH Dorota Budzińska (z lewej) i Jolanta Konstańczuk dbają o przywracanie pamięci o dąbrowskich Żydach
Mieczysław Jurkowski

Dorota Budzińska, Jolanta Konstańczuk i Katarzyna Winiarska. Trzy kobiety pochodzące z różnych części naszego województwa. Różni je wiele, ale łączy jedno - tam, gdzie mieszkają, przywracają pamięć o Żydach. Ich praca została doceniona - zostały nominowane do prestiżowej nagrody Polin, przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Która z nich ją otrzyma, okaże się już we wtorek.

Ciągle słyszę od ludzi: dlaczego ty się tym zajmujesz? Dociekają, czy miałam żydowskich przodków, a ja to robię po prostu z potrzeby serca - wyznaje Dorota Budzińska z Dąbrowy Białostockiej. - Żydowskich przodków nie mam, aczkolwiek w czasie wojny moi dziadkowie, którzy mieszkali w Lipsku, przez półtora roku ukrywali żydowskiego aptekarza Jana Cieszkowskiego z żoną. Dowiedziałam się o tym dopiero kilka lat temu od siostry ojca. Ciotka opowiadała, że ci Żydzi byli bardzo przyzwoitymi ludźmi, którym trzeba było pomóc. Co ciekawe, w domu moich dziadków mieszkali też Niemcy, którzy zarekwirowali część domostwa. I dziadek twierdził, że ukrywanie w takich okolicznościach Żydów - niemal pod nosem Niemców, było bardzo dobrą przykrywką, bo nikomu nawet do głowy nie przychodziło, by ich tam szukać.

Budzińska jest nauczycielką języka polskiego w Zespole Szkół w Dąbrowie Białostockiej. Razem ze swoją koleżanką z pracy, nauczycielką fizyki Jolantą Konstańczuk, za działania na rzecz przywracania pamięci o Żydach zostały nominowane do nagrody Polin. Konkursowe jury doceniło też osiągnięcia Katarzyny Winiarskiej, animatorki kultury z Białowieży.

Te trzy Podlasianki znalazły się w gronie siedmiu nominowanych do głównej nagrody. Zostały wyłonione spośród 80 zgłoszeń nadesłanych przez osoby prywatne i instytucje z całej Polski. Ogłoszenie laureata nastąpi już we wtorek, 3 grudnia, podczas uroczystej gali w warszawskim Muzeum Polin. To już piąta edycja konkursu nagradzającego osoby, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mieczysław Jurkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.