Panopticum. Podróż z Marią do Nowego Jorku

Czytaj dalej
Fot. zdjęcie nadesłane
Teresa Dras

Panopticum. Podróż z Marią do Nowego Jorku

Teresa Dras

Maria Zakrzewska jako pierwsza Polka w historii uzyskała dyplom lekarza medycyny i założyła własny szpital. Było to w połowie XIX w., kiedy zawód doktora wykonywali wyłącznie mężczyźni, kobietom medycyna nawet się nie śniła. Mogły co najwyżej zostać położnymi lub pielęgniarkami. Historia nieprawdopodobnej kariery Marii Zakrzewskiej trafiła na scenę, najpierw w Lublinie, potem w Nowym Jorku.

Spektakl o wielkiej Polce zatytułowany „Zwycięstwo kobiet” zrealizował Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie. Lubelska premiera odbyła się w czerwcu. W połowie listopada młodzieżowy teatr z ul. Grodzkiej 11 wystąpił przed nowojorską publicznością, w centrum Brooklynu.

Panoptikowcy, jak sami siebie nazywają, pod wodzą założyciela i szefa teatru Mieczysława Wojtasa spędzili w artystycznej stolicy Stanów Zjednoczonych tydzień, od 12 do 20 listopada. Teatr był gościem specjalnym XX International Chopin & Friends Festival w Nowym Jorku, na który został zaproszony przez New York Dance & Arts Innovation. - Mieszkaliśmy nad samym oceanem, na Long Island - opowiada Jakub Oszust, aktor i student w jednej osobie.

- Tego nie da się opisać, to była przygoda naszego życia - mówi Emil Janczak. - Jestem w teatrze od kilku lat i najdalej byliśmy w Starachowicach, a tu nagle Nowy Jork!!! 

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Teresa Dras

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.