Papież Franciszek przeprosił ofiary pedofilii. Czy Kościół robi wystarczająco dużo, żeby naprawić zło?

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Piotr Nowak

Papież Franciszek przeprosił ofiary pedofilii. Czy Kościół robi wystarczająco dużo, żeby naprawić zło?

Piotr Nowak

- Kościół nie boi się tego tematu - o problemie pedofilii wśród duchownych rozmawiamy z dr. hab. Michałem Wyrostkiewiczem, teologiem i specjalistą do spraw relacji społecznych z KUL

Papież Franciszek podczas pielgrzymki do Irlandii modlił się za ofiary pedofilii w Kościele. Ten temat zdominował całą wizytę na Zielonej Wyspie.

Problem wykorzystania seksualnego w Kościele był tematem, który ciągle był obecny w mediach i dyskusjach. W trakcie ostatniej mszy podczas pobytu w Irlandii papież przełamał protokół i na początku modlił się za ofiary pedofilii i przepraszał ofiary. Także późniejsza dyskusja z dziennikarzami w samolocie kręciła się wokół tego tematu. Może momentami był on wciskany trochę na siłę, a może nie można go było pominąć. Ojciec Święty pojechał do Irlandii, żeby wziąć udział w Światowym Spotkaniu Rodzin. W momencie, kiedy Kościół mówił o rodzinie, temat wypaczeń i nadużyć w sferze seksualnej, która z oczywistych względów kojarzy się rodziną, pojawił się w sposób naturalny.

Czy skandale seksualne to główny problem Kościoła w Polsce? Z danych statystycznych wynika, że w do kościołów uczęszcza zaledwie 36 proc. wierzących. W ciągu roku ta liczba spadła o 3 punkty procentowe. Czy to efekt skandali? - zapytaliśmy naszego rozmówcę.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.