Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Park na górkach czechowskich. Ty też możesz wziąć udział w jego projektowaniu

Czytaj dalej
Artykuł sponsorowany

Park na górkach czechowskich. Ty też możesz wziąć udział w jego projektowaniu

Artykuł sponsorowany

Będzie prawie sześć razy większy od Ogrodu Saskiego i pogodzi potrzeby ludzi i przyrody. Na dawnym poligonie ma powstać pierwszy w Lublinie park naturalistyczny. Będą w nim mogły odpoczywać całe rodziny. Czy pojawią się w nim park linowy, trasy rowerowe, kino letnie czy np. otwarta siłownia? To już zależy od lublinian.

Dawny poligon na górkach czechowskich może się już niedługo zmienić w wyjątkowe miejsce – rozległy park o powierzchni porównywalnej z warszawskimi Łazienkami. Na 75 ha powstanie przestrzeń do wypoczynku i rekreacji dla wszystkich mieszkańców Lublina.

Nasz park będzie większy od warszawskich Łazienek . - Jeśli ktoś był w Łazienkach i spacerował przez parę godzin, to wie, że to park, który służy całej warszawskiej aglomeracji. Tłumy warszawiaków, które wchodzą od Alei Ujazdowskich przez bramy Łazienek, znikają w przestrzeni tego wspaniałego parku. Park na Górkach będzie jeszcze większy. – zapowiada spółka TBV, właściciel górek czechowskich

W środku Lublina może powstać wyjątkowe miejsce, w którym spędzimy czas na świeżym powietrzu, w zgodzie z naturą.
- W tym celu zostanie stworzona bezpieczna i uporządkowana przestrzeń ze ścieżkami, ławkami czy latarniami – opisuje architekt Bolesław Stelmach, autor koncepcji zagospodarowania dawnego poligonu. - Kto nigdy na górkach czechowskich nie był z obawy o bezpieczeństwo czy poruszanie się po trudno dostępnych terenach, nareszcie będzie mógł poznać to miejsce i skorzystać z jego walorów. Będzie można tu po prostu przyjść, by przyjemnie spędzić czas z rodziną, potrenować z przyjaciółmi ulubioną formę sportu, rozłożyć na trawie koc i poczytać książkę.

To nie będzie zwykły park. Na dawnym poligonie ma powstać park naturalistyczny, czyli taki, w którym zachowuje się naturalne walory przyrody i schronienie dla zwierząt bez pozbawienia człowieka kontaktu z przyrodą. Krótko mówiąc, chodzi o jak najmniejszą ingerencję w istniejącą zieleń. W ten sposób ochronione zostaną unikalne walory przyrodnicze, którymi są przede wszystkim suche doliny i wzgórza porośnięte cenną roślinnością.

Park na górkach czechowskich. Ty też możesz wziąć udział w jego projektowaniu

- Przy tworzeniu parku chcemy oprzeć się na trzech zasadach – wyjaśnia TBV. - Po pierwsze, zajmiemy się ochroną znajdującej się na tym terenie przyrody. Pomoże nam w tym wyznaczenie stref ochronnych dla cennych gatunków roślin i zwierząt oraz ścisła współpraca z najwybitniejszymi ekspertami w zakresie ochrony środowiska. Po drugie stawiamy na ekologię. Park na górkach czechowskich ma powstać w zgodzie z naturą i w swojej kompozycji nawiązywać do otaczającego krajobrazu. I po trzecie, ważna jest dla nas rekreacja. Teren ten ma być dostępny dla wszystkich mieszkańców Lublina i odpowiadać na ich potrzeby.

Co będzie można robić w nowym parku?
-Przede wszystkim przebywać w otoczeniu natury. Poza tym myślimy, że na pewno będzie tu można spędzać czas z najbliższymi: rodziną, przyjaciółmi, dziećmi – mówi architekt Bolesław Stelmach. - W nowym parku będzie można skorzystać z krótszej bądź dłuższej chwili relaksu, jak i spędzić czas aktywnie, uprawiając sport. Dlatego powstaną w nim trasy rowerowe, biegowe, takie do nordic walkingu, ale też oczywiście ścieżki do spacerowania i ławki przeznaczone na chwilę odpoczynku.

Czego jeszcze brakuje w Lublinie i co powinno powstać w nowym parku? Kino letnie, skatepark, miejsce piknikowe, miejsce do opalania, dog park, a może otwarta siłownia? To zależy także od mieszkańców Lublina! Swoje pomysły na nowy park w Lublinie można przesyłać na adres park@górkiczechowskie.pl

- Stwórzmy to miejsce wspólnie!- proponuje lublinianiom TBV

Materiał powstał we współpracy z Partnerem

Źródło: TBV Investment Sp. z o.o.

Artykuł sponsorowany

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.