Łukasz Koleśnik

PGE wcale nie zrezygnowała z lubuskiego węgla

kopalnia Fot. Archiwum "GL" Przeciwnicy kopalni już mówili o zwycięstwie w sporze. Inwestor jednak nie rezygnuje. – Pracujemy nad uzupełnieniem raportu środowiskowego.
Łukasz Koleśnik

Gubin. Przeciwnicy kopalni już mówili o zwycięstwie w sporze. Inwestor jednak nie rezygnuje. – Pracujemy nad uzupełnieniem raportu środowiskowego - mówią przedstawiciele PGE GiEK.

– Niemcy oceniali raport wysłany przez PGE. Zawierał on ponad tysiąc błędów. Był on zupełnie niezrozumiały dla niemieckich ekspertów – mówi Anna Dziadek ze stowarzyszenia Nie Kopalni Odkrywkowej. – W 2016 roku spółka miała wystąpić o koncesję, ale w tym czasie złożyła wniosek o wstrzymanie decyzji środowiskowych.

Takie same argumenty przedstawiała podczas ostatniej konferencji prasowej, na której przeciwnicy kompleksu energetycznego na terenie gmin Gubin i Brody twierdzili, że nie ma już szans na inwestycję.

– Dziwi mnie również to, że nadal procedowany jest wojewódzki plan zagospodarowania przestrzennego dla województwa lubuskiego, w którym plany budowy kompleksu energetycznego wciąż widnieją – stwierdza Dziadek. Dodaje, że tworzenie planu z nieplanowaną już przez nikogo kopalnią kosztować będzie ok. 1,2 mln złotych.

Wurzędzie marszałkowskim bronią się przed tymi zarzutami. – Plan zagospodarowania przestrzennego nie warunkuje powstanie jakiejkolwiek inwestycji czy też zaniechanie prac nad powstaniem inwestycji – wyjaśnia Roman Bąk, dyrektor Departamentu Geodezji Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami.

Ponadto inwestor wcale się nie wycofał. – Prowadzimy prace nad uzupełnieniem dokumentacji dla Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. – informuje rzecznik PGE GiEK Sandra Apanasionek.

Przedstawiciele inwestora zaznaczają, że w jak najkrótszym możliwym terminie będą wnosić o wznowienie postępowania, a następnie będą chcieli dokończyć procedurę, tak by możliwe było wydanie decyzji środowiskowej. Poza tym jest jeszcze wiele niespełnionych warunków. Wśród nich znajduje się wpisanie inwestycji do programu rządowego.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.