Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pięć lat lubelskiego lotniska. Lot z turbulencjami, ale bilans na plus

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Sławomir Skomra

Pięć lat lubelskiego lotniska. Lot z turbulencjami, ale bilans na plus

Sławomir Skomra

Będzie tort... i właściwie to koniec świętowania piątych urodzin Portu Lotniczego Lublin. Rodził się w bólach, ale dziś śmiało można powiedzieć, że gdyby nie było lotniska bylibyśmy w zupełnie innym miejscu, jeśli chodzi o rozwój Lublina i regionu.

To jest moje dziecko - mówi z dumą Jacek Sobczak, który w zarządzie województwa odpowiadał za zaplanowanie, wybudowanie i uruchomienie Portu Lotniczego Lublin. Lotnisko rozpoczęło działalność 17 grudnia 2012 roku i po pięciu latach uczciwie trzeba powiedzieć, że jest to sukces, jakiego lubelskie nie doświadczyło od dekad.

Trzymając się poetyki Sobczaka, trzeba przyznać, że ciąża, czyli czas przygotowania inwestycji, była trudna.

Port Lotniczy Lublin. W czasach, kiedy powstawał o własnych lotniskach myślano także w Kielcach i Białymstoku. Jednak tylko w Lublinie udało się zrealizować

- Wykupowaliśmy grunty nie mając planu zagospodarowania przestrzennego, wydanie decyzji środowiskowej trwało 1,5 roku, był problem chronionych susłów, wycinki 100 hektarów lasu, przepchnęliśmy przez Sejm specustawę ułatwiającą budowę lotnisk w Polsce. To było jak droga krzyżowa, jak zimowe wejście na K2 - wspomina Sobczak, który jest przewodniczącym rady nadzorczej lotniskowej spółki. - Cały czas z tyłu głowy kołatała nam się myśl, co będzie, jak nam się nie uda? Nie wiem, czy dziś byłaby ekipa, która by się na budowę lotniska porwała - dodaje.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie były początki lubelskiego lotniska
 • dlaczego agenci CBA wkroczyli do biur portu lotniczego
 • ile kosztuje utrzymanie lotniska i jak duże są straty
Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Sławomir Skomra

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.