Pięć prawdziwych powodów, dla których nie dostałeś pracy

Czytaj dalej
Grażyna Mazurek

Pięć prawdziwych powodów, dla których nie dostałeś pracy

Grażyna Mazurek

Otrzymując wiadomość o zakończeniu rekrutacji i odrzuceniu Twojej kandydatury, zadajesz sobie pytanie: „dlaczego - co poszło nie tak?”

Wydawało się przecież, że wypadłeś dobrze, odpowiedziałeś na wszystkie pytania, zaś atmosfera była przyjazna... Jest jednak kilka powodów, z których mogłeś nie zdawać sobie sprawy, a przez które nie dostałeś pracy. Warto je przeanalizować.

Nie dałeś się polubić

Poza dopasowaniem do zespołu pod względem merytorycznym, ważne jest, aby ludzie pracujący w jednym zespole lubili ze sobą przebywać. Dlatego rekruterzy tak dużą uwagę przykładają do tego, jakimi osobami jesteśmy i czy zgramy się z pozostałymi pracownikami. Często nie będą to nawet konkretne cechy charakteru, tylko wrażenie, jakie zostawimy u rozmówcy i atmosfera panująca w czasie spotkania.

Rada: pamiętaj, żeby zawsze być sobą i pokazywać swój prawdziwy charakter. Być może to Twój sposób bycia, a nie doświadczenie zadecyduje o przyjęciu cię do firmy. I odwrotnie: jeśli nie czujesz się dobrze na spotkaniu, z pewnością później nie będzie lepiej. A dobra atmosfera to podstawa dobrej pracy.

Nie jesteś atrakcyjny

Mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce. Jednak rekruterzy są tylko ludźmi i zwracają uwagę na nasz wygląd zewnętrzny. Oczywiście, prawdziwy profesjonalista będzie zwracał większą uwagę na doświadczenie niż ładną twarz, jednak może zdarzyć się i tak, że zwyczajnie nie spodobasz się drugiej stronie i będzie to jeden z powodów nie przyjęcia Twojej kandydatury.

Rada: jeśli trafiłeś na firmę, gdzie bardziej liczy się wygląd zewnętrzny od umiejętności, to odrzucenie potraktuj jako przysługę. Przebywanie z takimi ludźmi oraz praca z nimi z pewnością nie przyniosłyby Ci satysfakcji.

Jesteś zbyt atrakcyjny

Dokładne przeciwieństwo powyższego scenariusza również jest możliwe. Przeprowadzający rozmowę mogą czuć pewne zagrożenie, jeśli jesteś wyjątkowo atrakcyjny, szczególnie na tle innych pracowników. Może to skutkować rozproszeniem w biurze oraz zmianą dynamiki pracy. Zapewne nawet nie przyszło Ci to do głowy, ale niestety takie rzeczy się zdarzają.
Rada: istnieją zawody, w których atrakcyjny wygląd jest niezwykle ważny. Jednak nie powinien być on przeszkodą w żadnym innym zawodzie. Jeżeli chcesz być traktowany poważnie, weź ze sobą na rozmowę pełną dokumentację dotychczasowych osiągnięć, aby pokazać, że masz głowę na karku i jesteś profesjonalistą.

Pięć prawdziwych powodów, dla których nie dostałeś pracy
Infografika Tomasz Frączek, fot. 123rf

Zatrudniliśmy znajomego

Są sytuacje kiedy rekrutacja jest przeprowadzana tylko dla formalności, żeby zachować pozory. Od początku pracodawca ma upatrzonego kandydata i wie, że to właśnie jego zatrudni.

Rada: nie możesz brać tego do siebie, takie sytuacje zdarzają się od czasu do czasu i niestety nie masz na to wpływu. Jeśli pracodawca zatrudnia kolegę, z którym pracował w innej firmie i wie jak wykonuje on swoje obowiązki, to nieważne jak dobrze byś wypadł - i tak zatrudni kolegę.

Wygrała osoba z firmy

Zapewne zadajesz sobie pytanie, po co te wszystkie obietnice doskonałej pracy oraz zabawa w rozmowę kwalifikacyjną, skoro pracodawca zdecydował się awansować na dane stanowisko osobę z firmy.

Rada: nie możesz brać tego do siebie i przejmować się tym. Proces rekrutacji jest bardzo złożony i czasem bywa tak, że w efekcie pracodawca stwierdza, iż na danym stanowisku jednak lepiej sprawdzi się osoba, która zna już firmę. Potraktuj to jednak jako nawiązanie kolejnego kontaktu. Podziękuj za zaproszenie do rekrutacji i poproś o zachowanie Twojego CV do przyszłych rekrutacji.

Grażyna Mazurek

Dziennikarz działu łączności z Czytelnikami

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.