Pięć tysięcy złotych kary za brak deklaracji śmieciowej!

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Sławomir Bobbe

Pięć tysięcy złotych kary za brak deklaracji śmieciowej!

Sławomir Bobbe

Ministerstwo Środowiska chce dać samorządom narzędzie do karania mieszkańców za brak deklaracji śmieciowych.

Według planów ministerstwa maksymalna grzywna, która mógłby nałożyć samorząd wyniosłaby nawet 5 tysięcy złotych. Samorządy doskonale wiedzą, że system poboru opłat oparty na deklaracjach śmieciowych jest niedoskonały i poza system opłat znajduje się około 20 procent mieszkańców. Bydgoszcz nie jest tu wyjątkiem.

Kar nakładać na razie nie można

- Obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają na nakładanie kar na mieszkańców za brak złożenia deklaracji. Jedynie w trybie administracyjnym wydajemy decyzję o właściwej opłacie. Możliwość nakładania kar zakłada projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, choć po licznych uwagach samorządów nie ma jej ostatecznego kształtu. Obecnie deklaracje za śmieci obejmują ponad 307 tysięcy osób - wyjaśnia Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Przy założeniu, że w Bydgoszczy żyje około 350 tysięcy mieszkańców oznacza to, że za śmieci dalej nie płaci kilkadziesiąt tysięcy osób. To z kolei oznacza, że za nich płaca ich sąsiedzi.

O ile w początkowym okresie zajmowaliśmy się głównie sprawdzaniem czy deklaracje złożono tak teraz weryfikujemy ich prawdziwość. A z tym jest różnie i to w obie strony

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.