Pierwszy panel obywatelski za nami. Efekty pracy poznamy pod koniec maja

Czytaj dalej
Aleksandra Dunajska

Pierwszy panel obywatelski za nami. Efekty pracy poznamy pod koniec maja

Aleksandra Dunajska

W ostatnią sobotę po raz pierwszy spotkali się uczestnicy panelu obywatelskiego. Do końca maja wypracują listę propozycji jak miasto powinno walczyć ze smogiem.

- Zdajemy sobie sprawę, że działania, które podejmujemy żeby walczyć ze smogiem, nie są wystarczające. Nie mamy też monopolu na wiedzę i pomysły. Dlatego się tutaj spotykamy - podkreślał Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina, otwierając pierwszy panel obywatelski w Lublinie.

W spotkaniu, w hotelu Mercure, wzięło udział 60 mieszkańców miasta. Zostali wytypowani tak, żeby uwzględniało to rzeczywistą strukturę społeczną i demograficzną miasta. - Dziękujemy, że podjęli państwo to wyzwanie. Zwłaszcza, że piękna pogoda zachęca dzisiaj raczej do innych aktywności - mówił Szymczyk.

Panel składał się z trzech bloków - wystąpień ekspertów, którzy przekazywali uczestnikom wiedzę na temat smogu. Po każdym bloku paneliści mieli czas na dyskusję w mniejszych grupach i zadawanie pytań.

Przed panelistami jeszcze pięć spotkań. Kolejne zaplanowano na jutro. Uczestnicy znów będą słuchać wystąpień specjalistów i na ich podstawie wyrabiać sobie zdanie na temat walki o czystsze powietrze.

Wśród tematów, które zostaną poruszone są m.in. planowanie przestrzenne i jego wpływ na jakość powietrza w mieście, potencjał odnawialnych źródeł energii, działania LPEC a także rola zieleni w pochłanianiu zanieczyszczeń oraz kwestia kampanii edukacyjnych dotyczące jakości powietrza.

Podsumowanie prac jest planowane na drugą połowę maja.- Rozwiązania, które wypracujemy, muszą być ambitne - podkreślał w sobotę prezydent Szymczyk.

Urząd Miasta Lublin podkreśla, że jeśli ktoś nie został wylosowany do udziału w panelu, a chce się zaangażować w smogową dyskusję, może przesyłać swoje uwagi i pomysły na e-mail: [email protected].

Aleksandra Dunajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.