Czesław Wachnik

Pierwszy rok zarządu województwa. Co udało się zrobić?

Od prawej: Alicja Makarska, Romuald Gawlik, Elżbieta Polak, Stanisław Tomczyszyn Fot. Czesław Wachnik Od prawej: Alicja Makarska, Romuald Gawlik, Elżbieta Polak, Stanisław Tomczyszyn
Czesław Wachnik

Duża kasa w nowym unijnym rozdaniu, kilometry wyremontowanych dróg, nowe pociągi, kierunek lekarski i spadek bezrobocia - to tylko niektóre tematy o których rozmawiano na spotkaniu z zarządem województwa lubuskiego.

Obecni byli marszałek Elżbieta Polak, wicemarszałkowie Romuald Gawlik i Stanisław Tomczyszyn oraz członek zarządu Alicja Makarska. A mówiono o sukcesach pierwszego roku zarządu.

Marszałek Polak przypomniała, że 12 mld zł to łączna wartość projektów inwestycyjnych, które znalazły się przyjętym przez rząd Kontrakcie Terytorialnym woj. lubuskiego. Do największych zadań ujętych w kontrakcie, które zaakceptował rząd należą:

Jako sukces marszałek Polak zaliczyła też utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Stał się on bardzo popularny, na jedno miejsce było 30 kandydatów. Jednak nim kierunek utworzono, konieczne były inwestycje. Kosztowało to 23 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone na: modernizację zakładu patomorfologii, utworzenie ośrodka nauk medycznych podstawowych, przebudowa zakładu diagnostyki laboratoryjnej oraz pracowni badań mikrobiologicznych. Dodajmy, że utworzenie kierunku lekarskiego wiązało się z koniecznością przekształcenia szpitala wojewódzkiego w Zielonej Górze w szpital kliniczny, tak aby studenci medycy mogli zdobywać w nim doświadczenie. Zgodę na ten proces wyrazili Radni Województwa Lubuskiego. Proces przekształcania lecznicy jest już na ukończeniu. Będzie to pierwsza klinika w województwie lubuskim.

Z innych zagadnień wymieńmy 500 mln zł, które w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich trafiły na budowę kanalizacji, oczyszczalni, sieci kanalizacyjnych, wałów powodziowych oraz 100 mln zł, za które w ramach Programu Ryby budowano m.in. zbiorniki małej retencji. Wiele pieniędzy przeznaczono na sport, kulturę fizyczną, nowoczesną edukację.

Alicja Makarska podkreśliła, że do lubuskich przedsiębiorców i firm trafiło ponad 2 mld zł, a zawarto z nimi ponad tysiąc umów. Na tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój przedsiębiorczości. Jeśli chodzi o transport to zakupiono juz dwa nowoczesna pociągi Impuls, a planuje się też zakupienie trzeciego. Będzie on jeździł na trasie Poznań - Zielona Góra - Nowa Sól. Ogólne wydatki na kolej w 2015 roku to 65 mln zł, a drogi 40 mln zł. Za tą druga sumę wybudowano m.in. dwie obwodnice: Jezior i pierwszy etap Drezdenka.

Marszałek Polak poinformowała też, że jeszcze w grudniu rozstrzygnie się przetarg na wybór nowego przewoźnika, którego samolotami polecimy m.in. do Warszawy.

Czesław Wachnik

Jestem dziennikarzem Gazety Lubuskiej od 1985 roku, najczęściej w dziale terenowym, ekonomicznym, przez wiele lat prowadziłem dodatek motoryzacyjny ,,Za kierownicą''. Dziś zajmuję się głównie tym co się dzieje w Zielonej Górze oraz powiecie zielonogórskim.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.