PKP. Jak się jedzie dłużej, to i drożej

Czytaj dalej
Fot. materiał PKP Intercity
Sławomir Skomra

PKP. Jak się jedzie dłużej, to i drożej

Sławomir Skomra

Od niedzieli bilet z Lublina do Katowic podrożeje o 10 zł, a do Krakowa o ponad 20 zł. - Przesiądę się do busa - mówi niezadowolona pasażerka.

Podróżni zostaną wkrótce niemile zaskoczeni. Co prawda z powodu zamknięcia (od niedzieli na 1,5 roku) linii kolejowej Lublin - Warszawa PKP Intercity wprowadziły obniżkę cen biletów z Lublina do stolicy, ale są pociągi, którymi podróż będzie dużo droższa.

Przewozy Regionalne likwidują jeden pociąg (godz. 16.48) z Lublina do Lubartowa i zamiast niego w trasę wyjedzie skład PKP Intercity o godz. 17.25. Z tym że podróż Przewozami kosztuje 3,75 zł, a Intercity aż 9,9 zł.

Można pojechać taniej, trzeba jednak kupując bilet w kasie zaznaczyć, że chce się jechać składem TLK, ale w ofercie Przewozów.

Niemiła niespodzianka już spotkała panią Marię, która regularnie jeździ z Lublina do Katowic. - Do tej pory za bilet w drugiej klasie płaciłam 65 zł, a kupując go odpowiednio wcześniej nawet 45 zł - opowiada. - Oniemiałam, gdy chciałam kupić bilet na podróż w przyszłym tygodniu. Cena wzrosła do 75 złotych - dodaje rozgoryczona.

Co gorsza, do tej pory pociąg jechał ok. 4 godzin i 40 minut, a od niedzieli podróż (z przesiadką w Dęblinie, do którego trzeba dojechać autokarem) będzie wynosiła 6 - 7 godzin. - Sądziłam, że dłuższy czas przejazdu kolej zrekompensuje pasażerom tańszymi biletami - mówi kobieta.

Z podróżą do Krakowa jest podobnie. Dziś bilet na bezpośredni pociąg kosztuje 63 zł. Po niedzieli trzeba będzie się przesiadać, a cena dwóch biletów wyniesie w sumie ponad 83 zł. - Jeśli nic się nie zmieni, to będę do Katowic jeździła busami, bo są tańsze - stawia sprawę jasno pani Maria.

Zapytaliśmy PKP Intercity, czy jest szansa na obniżenie cen biletów np. do Katowic ze względu na dłuższą podróż i utrudnienia? W odpowiedzi biuro prasowe spółki... przesłało nam informacje sprzed tygodnia, w której jest mowa o obniżeniu cen przejazdówek z Lublina do Warszawy.

Na Ukrainę

Tymczasem PKP Intercity uruchamia nowe międzynarodowe połączenie. 11 czerwca po raz pierwszy wyjedzie z Chełma (godz. 14.51) skład do ukraińskiego Kowla (na miejscu o godz. 18.40 czasu ukraińskiego). Pociąg będzie skomunikowany z TLK Polesie, który od 11 czerwca pojedzie na trasie z Warszawy, przez Lublin, do Chełma.

Za przejazd z Chełma do Kowla w drugiej klasie trzeba zapłacić 5,80 euro.

Sławomir Skomra

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.