Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

PLEBISCYT SPORTOWY 2017. Nasi pływacy wciąż należą do światowej czołówki

Czytaj dalej
know

PLEBISCYT SPORTOWY 2017. Nasi pływacy wciąż należą do światowej czołówki

know

W 56. Plebiscycie Kuriera Lubelskiego na Najlepszego i Najpopularniejszego Sportowca Województwa Lubelskiego tradycyjną dziesiątkę najlepszych zawodników wybierze kapituła złożona z przedstawicieli środowiska sportowego. Przy okazji tego wydarzenia podsumowujemy rok 2017 w lubelskim sporcie. Czas na pływanie.

Na mapie polskiego pływania Lublin jest istotnym i silnym ośrodkiem. – To był bardzo dobry rok - nie ma wątpliwości Grzegorz Mazurek, prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Pływackiego - Do tej pory mieliśmy pojedynczych zawodników, natomiast teraz możemy osiągać sukcesy w większej grupie. W dalszym ciągu Lubelszczyznę reprezentują zawodnicy z europejskiej i światowej czołówki. Co prawda ostatni czas nie był zbyt udany jeśli chodzi o osiągnięcia międzynarodowe, ale wciąż mamy bardzo dobrych pływaków. Mieliśmy też sporo sukcesów organizacyjnych, będąc gospodarzem mistrzostw Polski w kilku kategoriach wiekowych – twierdzi Mazurek.

Podczas rywalizacji seniorów na Aqua Lublin znakomicie zaprezentował się przede wszystkim Jan Świtkowski, który zdobył trzy złote i jeden srebrny medal. Trzy krążki (jeden złoty i dwa srebrne) wywalczył z kolei Konrad Czerniak. Obaj w przeszłości triumfowali w plebiscycie Kuriera Lubelskiego i od kilku lat są największymi gwiazdami naszego pływania. Niestety, obu zawodnikom nie wyszedł start w mistrzostwach świata, z których wrócili bez medali. Z kolei grudniowe mistrzostwa Europy na krótkim basenie Czerniak rozpoczął od zdobycia brązowego medalu w sztafecie 4x50 m dowolnym

Wybierz najpopularniejszego sportowca w 2017 roku. Głos należy do kibiców. Oto listy kandydatów i instrukcja głosowania

KLIKNIJ i wybierz miasto lub powiat:

Biała PodlaskaChełmLublin
biłgorajskihrubieszowskijanowski
krasnostawskikraśnickilubartowski
łęczyńskipuławskiopolski
parczewskiradzyńskirycki
świdnickitomaszowskiwłodawski
zamojski

- Świtkowski cały czas jest na topie i pokazuje się na zawodach w Europie i na świecie. Mistrzostwa świata nie do końca mu wyszły, ale to kwestia czasu, zanim się odbuduje. Jest młodym zawodnikiem – przyznaje Mariusz Siembida, były dwukrotny olimpijczyk i najbardziej utytułowany pływak z Lubelszczyzny.

- Należy także wspomnieć o żeńskiej drużynie, którą prowadzi trener Piotr Kasperek, a która znakomicie daje sobie radę. W środowisku pływackim z podziwem podkreślają, że trener Kasperek ma tak silną grupę dziewcząt – dodaje Siembida.
W składzie AZS UMCS Lublin, który na MP wywalczył srebrny medal w sztafecie 4x100 m zmiennym popłynęły: Ludwika Szynal, Wiktoria Samuła, Wiktoria Czarnecka i Ewa Osiniak. Szynal, która uczy się i trenuje w USA, stanęła jeszcze dwukrotnie na najniższym stopniu podium w wyścigach na 100 i 200 m grzbietowym.

- Teraz bardzo dużo młodych zawodników wyjeżdża do Stanów, łącząc tam karierę pływacką ze studiami. W Lublinie mamy jedne z najlepszych warunków w kraju. Musimy tylko zadbać o odpowiednią motywację dla młodych zawodników. Bo jest to ciężki kawałek chleba i pływanie wymaga dużo poświęceń – uważa Siembida.

- Gdy spojrzymy na zawodników w wieku 16, 15, a nawet 14 lat, to w tych kategoriach wiekowych w tym roku zdobyliśmy już nie worek, a całą furę medali. Tam są bardzo mocni zawodnicy, którzy już niedługo będą dobijać się do seniorskiej reprezentacji – podkreśla Mazurek.

Wyniki plebiscytu na najlepszych sportowców województwa lubelskiego ogłosimy podczas Gali 12 stycznia. O wyborze zdecyduje kapituła, w skład której wejdą przedstawiciele lubelskiego środowiska sportowego.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Kuriera Lubelskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Kuriera Lubelskiego
  • codzienne e-wydanie Kuriera Lubelskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
know

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.