PLEBISCYT SPORTOWY 2017. Nasi pływacy wciąż należą do światowej czołówki

Czytaj dalej
know

PLEBISCYT SPORTOWY 2017. Nasi pływacy wciąż należą do światowej czołówki

know

W 56. Plebiscycie Kuriera Lubelskiego na Najlepszego i Najpopularniejszego Sportowca Województwa Lubelskiego tradycyjną dziesiątkę najlepszych zawodników wybierze kapituła złożona z przedstawicieli środowiska sportowego. Przy okazji tego wydarzenia podsumowujemy rok 2017 w lubelskim sporcie. Czas na pływanie.

Na mapie polskiego pływania Lublin jest istotnym i silnym ośrodkiem. – To był bardzo dobry rok - nie ma wątpliwości Grzegorz Mazurek, prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Pływackiego - Do tej pory mieliśmy pojedynczych zawodników, natomiast teraz możemy osiągać sukcesy w większej grupie. W dalszym ciągu Lubelszczyznę reprezentują zawodnicy z europejskiej i światowej czołówki. Co prawda ostatni czas nie był zbyt udany jeśli chodzi o osiągnięcia międzynarodowe, ale wciąż mamy bardzo dobrych pływaków. Mieliśmy też sporo sukcesów organizacyjnych, będąc gospodarzem mistrzostw Polski w kilku kategoriach wiekowych – twierdzi Mazurek.

Podczas rywalizacji seniorów na Aqua Lublin znakomicie zaprezentował się przede wszystkim Jan Świtkowski, który zdobył trzy złote i jeden srebrny medal. Trzy krążki (jeden złoty i dwa srebrne) wywalczył z kolei Konrad Czerniak. Obaj w przeszłości triumfowali w plebiscycie Kuriera Lubelskiego i od kilku lat są największymi gwiazdami naszego pływania. Niestety, obu zawodnikom nie wyszedł start w mistrzostwach świata, z których wrócili bez medali. Z kolei grudniowe mistrzostwa Europy na krótkim basenie Czerniak rozpoczął od zdobycia brązowego medalu w sztafecie 4x50 m dowolnym

Wybierz najpopularniejszego sportowca w 2017 roku. Głos należy do kibiców. Oto listy kandydatów i instrukcja głosowania

KLIKNIJ i wybierz miasto lub powiat:

Biała PodlaskaChełmLublin
biłgorajskihrubieszowskijanowski
krasnostawskikraśnickilubartowski
łęczyńskipuławskiopolski
parczewskiradzyńskirycki
świdnickitomaszowskiwłodawski
zamojski

- Świtkowski cały czas jest na topie i pokazuje się na zawodach w Europie i na świecie. Mistrzostwa świata nie do końca mu wyszły, ale to kwestia czasu, zanim się odbuduje. Jest młodym zawodnikiem – przyznaje Mariusz Siembida, były dwukrotny olimpijczyk i najbardziej utytułowany pływak z Lubelszczyzny.

- Należy także wspomnieć o żeńskiej drużynie, którą prowadzi trener Piotr Kasperek, a która znakomicie daje sobie radę. W środowisku pływackim z podziwem podkreślają, że trener Kasperek ma tak silną grupę dziewcząt – dodaje Siembida.
W składzie AZS UMCS Lublin, który na MP wywalczył srebrny medal w sztafecie 4x100 m zmiennym popłynęły: Ludwika Szynal, Wiktoria Samuła, Wiktoria Czarnecka i Ewa Osiniak. Szynal, która uczy się i trenuje w USA, stanęła jeszcze dwukrotnie na najniższym stopniu podium w wyścigach na 100 i 200 m grzbietowym.

- Teraz bardzo dużo młodych zawodników wyjeżdża do Stanów, łącząc tam karierę pływacką ze studiami. W Lublinie mamy jedne z najlepszych warunków w kraju. Musimy tylko zadbać o odpowiednią motywację dla młodych zawodników. Bo jest to ciężki kawałek chleba i pływanie wymaga dużo poświęceń – uważa Siembida.

- Gdy spojrzymy na zawodników w wieku 16, 15, a nawet 14 lat, to w tych kategoriach wiekowych w tym roku zdobyliśmy już nie worek, a całą furę medali. Tam są bardzo mocni zawodnicy, którzy już niedługo będą dobijać się do seniorskiej reprezentacji – podkreśla Mazurek.

Wyniki plebiscytu na najlepszych sportowców województwa lubelskiego ogłosimy podczas Gali 12 stycznia. O wyborze zdecyduje kapituła, w skład której wejdą przedstawiciele lubelskiego środowiska sportowego.

know

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.