Płot na CCK 2 do wymiany. Co jeszcze będzie robione na cmentarzach komunalnych?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski/Polska Press
Adam Mroczek

Płot na CCK 2 do wymiany. Co jeszcze będzie robione na cmentarzach komunalnych?

Adam Mroczek

Kilka zmian czeka CCK i CCK 2 w Toruniu. Pracę będą miały charakter głównie modernizacyjny.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście
[video]23583[/video]

Od dłuższego czasu pogoda nam dopisuje, a to oznacza, że na toruńskich cmentarzach komunalnych i wokół nich można wykonywać różnego rodzaju prace modernizacyjne i porządki.

Co zmieni się na cmentarzach komunalnych?

Najważniejsza i największa inwestycja dotyczy Centralnego Cmentarza Komunalnego nr 2 przy ul. Grudziądzkiej 129-137. Wymienione zostanie dotychczasowe ogrodzenie od strony ul. Koniuchy, zaś w dalszej kolejności oczyszczony i pomalowany zostanie cały płot od strony ul. Grudziądzkiej.
[polecane]22399007,22400567,22416917,22494195;1;Polecamy[/polecane]

- Poza tym na Centralnym Cmentarzu Komunalnym przy ul. Grudziądzkiej, od strony ul. Celniczej odnowione i zakonserwowane zostaną bramy wjazdowe — mówi Jolanta Wolańska, kierownik działu usług komunalnych Urbitor.

Krótka historia CCK 2

Cmentarz ten powstał w 1891 r. jako cmentarz wielowyznaniowy dla mieszkańców wsi Mokre ze względu na zamknięcie starego cmentarza tzw. Bożej Męki. Poszerzany był dwukrotnie — w 1906 i w 1933 r. W czasie II wojny światowej grzebano tu ofiary pobliskiego obozu przesiedleńczego “Szmalcówka”. Bezpośrednio po wojnie, gdy stał się wyłącznie cmentarzem katolickim, przeniesiono tu szczątki Żydów zamordowanych w okolicach Torunia oraz jeńców radzieckich ze stalagu XXc w Wielkiej Nieszawce. W 1997 r. przeniesiono tu tablice pamiątkowe z rozebranego Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej. Natomiast w 2012 r. przeniesiono zdemontowaną z centrum miasta tablicę upamiętniającą Juliana Nowickiego.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Adam Mroczek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.