redakcja Gazety Lubuskiej

Po 2016 roku mniej będzie... muzyki

Problem uchodźców staje się coraz poważniejszy. Europa Zachodnia sobie z nim nie radzi Fot. archiwum Problem uchodźców staje się coraz poważniejszy. Europa Zachodnia sobie z nim nie radzi
redakcja Gazety Lubuskiej

Na świecie to nie był dobry rok. Wojny, miliony uchodźców, krwawe zamachy terrorystyczne. Odeszli także wielcy świata muzyki: George Michael, Leonard Cohen, David Bowie, Prince...

Styczeń

15 stycznia. Podczas zamachów terrorystycznych, do jakich doszło w Wagadugu, zginęło co najmniej 28 osób. 19 stycznia. Debata w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji w Polsce z udziałem premier RP Beaty Szydło. 20 stycznia. Konstantin Batygin oraz Michael E. Brown - naukowcy z California Institute of Technology - przedstawili hipotezę o istnieniu dziewiątej planety Układu Słonecznego krążącej poza orbitą Neptuna.

luty

9 lutego. W wyniku zderzenia czołowego dwóch pociągów pasażerskich między miejscowościami Bad Aibling i Kolbermoor zginęło co najmniej 11 osób, a około 150 zostało rannych. 12 lutego. Pierwsze w historii (od tysiąca lat) spotkanie papieża Franciszka i patriarchy Mo-skwy Cyryla I na Kubie, gdzie punktem kulminacyjnym było podpisanie wspólnej katolicko-prawosławnej deklaracji. 17 lutego. Japońska rakieta H-IIA wyniosła kosmiczne obserwatorium rentgenowskie Hitomi. 28 lutego - podczas ceremonii rozdania Nagród Akademii Filmowej nagrodę za najlepszy film otrzymał „Spotlight”, natomiast najwięcej, bo 6 statuetek, dostał„Mad Max: Na drodze gniewu”. Najlepszym aktorem został Leonardo DiCaprio (Zjawa), a najlepszą aktorką Brie Larson (Pokój).

marzec

3 marca. Kosmiczny teleskop Hubble’a odkrył najodleglejszą galaktykę GN-z11, powstałą czterysta milionów lat po Wielkim Wybuchu. 22 marca. 31 osób zginęło, a około 300 zostało rannych w zamachach terrorystycznych w Brukseli. 27 marca. Około 70 osób zginęło, a ponad 340 zostało rannych po tym, jak w pobliżu parku rozrywki w Lahaur eksplodowała bomba. 29 marca. Porwano samolot airbus A320 linii EgyptAir, który leciał z Aleksandrii do Kairu.

kwiecień

1 kwietnia. Zamach terrorystyczny w Turcji. Nieopodal dworca w miejscowości Diyarbakır wybuchła bomba, zabijając 7 policjantów, a raniąc 27 osób. Do ataku przyznała się Partia Pracujących Kurdystanu. 3 kwietnia. Początek afery „Panama Papers”. Do mediów wyciekło ponad 11 mln dokumentów, których właścicielem była panamska kancelaria Mossack Fonseca. Ukazują one, jak firma pomagała swym klientom w niepłaceniu podatków. 10 kwietnia. W pożarze w świątyni Paravur w Indiach zginęło co najmniej 110 osób. 14 i 16 kwietnia. W serii trzęsień ziemi, które nawiedziły miasto Kumamoto w Japonii, zginęły co najmniej 44 osoby. 16 kwietnia. W trzęsieniu ziemi w Ekwadorze zginęło przeszło 660 osób, a ponad 27 000 zostało rannych.

maj

15 maja. Reprezentująca Ukrainę Dżamała zwyciężyła w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji. 19 maja. Nad Morzem Śródziemnym doszło do katastrofy lotu EgyptAir 804, w której zginęło 66 osób.

1 czerwca. Po siedemnastu latach budowy w Alpach Szwajcarskich otwarto nowy tunel kolejowy pod przełęczą św. Gotarda.

czerwiec

5 czerwca. Polski błogosławiony Stanisław Papczyński razem ze szwedzką błogosławioną Marią Elżbietą Hesselblad został wpisany przez papieża Franciszka w poczet świętych Kościoła katolickiego.

6 czerwca. Seryjny morderca Lonnie David Franklin został skazany na karę śmierci za zamordowanie 10 kobiet. 12 czerwca. W strzelaninie w klubie nocnym w Orlando (USA) zginęło 50 osób, a 53 zostały ranne.23 czerwca. Referendum w Wielkiej Brytanii dotyczące członkostwa w UE. Większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej. 28 czerwca - zamach terrorystyczny na lotnisku Atatürka w Stambule. Zginęło 41 osób, a 239 zostało rannych. Władze Turcji oskarżyły o to tzw. państwo islamskie.

lipiec

3 lipca. Ponad 200 osób zginęło w samobójczym zamachu bombowym w Bagdadzie. 5 lipca. Sonda kosmiczna Juno dotarła na orbitę Jowisza. 7 lipca. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną ruszyła pierwsza kapsuła załogowa z nowej serii Sojuz MS.14 lipca. W zamachu w Nicei zginęły 86 osoby, a 120 zostało rannych. 15-16 lipca. Nocą przeprowadzono nieudaną próbę wojskowego zamachu stanu w Turcji. 22 lipca. W strzelaninie w Monachium zginęło co najmniej 9 osób, a wiele zostało rannych. 23 lipca. Co najmniej 80 osób zginęło w samobójczym zamachu bombowym w Kabulu dokonanym na szy-icką mniejszość Hazarów. Ponad 230 osób zostało rannych.

sierpień

5 sierpnia. Odbyła się ceremonia otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. 24 sierpnia. W wyniku trzęsienia ziemi o sile 6 w skali Richtera w środkowych Włoszech zginęło co najmniej 296 osób, a ponad 400 zostało rannych.

wrzesień

4 września. Bł. Matka Teresa z Kalkuty została ogłoszona świętą Kościoła katolickiego. 5 września. Tzw. państwo islamskie przeprowadziło kolejną serię zamachów bombowych w Syrii. 8 września. Wystartowała sonda NASA OSIRIS-REx z misją spro-wadzenia na Ziemię próbek planetoidy (101955) Bennu. 8 września. Wybory parlamentarne w Rosji wygrała partia Jedna Rosja.

30 września. Misję zakończyła sonda kosmiczna Rosetta kontrolowanym upadkiem na powierzchnię komety 67P/Czu-riumow-Gierasimienko.

październik

6 października. Rada Bezpieczeństwa ONZ formalnie nominowała byłego premiera Portugalii, António Guterresa, na sta-nowisko sekretarza generalnego ONZ. 1 stycznia 2017 r. zastąpi on Ban Ki-moona. 16 października. Wojska irackie wspomagane przez peszmergów i innych bojowników rozpoczęły ofensywę mającą na celu odbicie Mosulu z rąk tzw. państwa islamskiego.Lamiya Aji Bashar i Nadia Murad zostały laureatkami Nagrody Sacharowa.

listopad

8 listopada. Wybory prezydenckie w USA: Donald Trump został wybrany na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. 28 listopada. Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej nadała oficjalne nazwy czterem pierwiastkom chemicznym: Nihonium, Moscovium, Tennessine oraz Oganesson. W katastrofie samolotu koło Medellín w Kolumbii zginęło 71 osób. Na pokładzie było 77 osób, w tym 68 pasażerów - między innymi piłkarze z klubu Chapecoense.

grudzień

7 grudnia. Tygodnik „Time” przyznał Donaldowi Trumpowi tytuł Człowieka Roku. 19 grudnia. W czasie jarmarku bożonarodzeniowego (niem. Weihnachtsmarkt) na placu Breitscheidplatz w dzielnicy Charlottenburg w Berlinie doszło do zamachu terrorystycznego. Dwanaście osób zginęło, a 56 zostało rannych. 22 grudnia. Armia syryjska ogłosiła przejęcie całkowitej kontroli nad Aleppo, co zakończyło trwające od połowy listopada walki o to miasto. 23 grudnia. Rada Bezpieczeństwa ONZ, po wstrzymaniu się od głosu przez USA, przyjęła rezolucję domagającą się od Izraela wstrzymania budowy osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich. 25 grudnia. Katastrofa rosyjskiego Tu-154 na Morzu Czarnym. Zginęły 92 osoby - większość ofiar to muzycy słynnego Chóru Aleksandrowa.

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.