Podłóż głos pod film o obronie Głogowa!

Czytaj dalej
Fot. arch. A. Olszewskiego
Kacper Chudzik

Podłóż głos pod film o obronie Głogowa!

Kacper Chudzik

Artur Olszewski, twórca filmu animowanego o XII-wieczje wojnie polsko-niemieckiej, poszukuje osób, które użyczą głosu postaciom

Chyba każdy uczył się w szkole o obronie Głogowa w roku 1109 i legendzie Dzieci Głogowskich. Historia mężnych mieszczan, którzy nie poddali grodu wojskom niemieckim od lat inspiruje oraz przede wszystkim - pokazuje, że choć przez setki lat było to niemieckie miasto, to ma ono polskie korzenie.

Teraz opowieść o tych czasach ma wreszcie szanse pojawić się na ekranie. Wszystko dzięki animacji tworzonej przez Arkadiusza Olszewskiego z Pabianic, właściciela pracowni Amor Patriae. Będzie to jednak nietypowe ukazanie znanej historii. Opowiadać będzie o losach młodych głogowian, zakochanych w sobie Paszka i Dobrówki oraz ich skonfliktowanych rodzin. Oprócz piastowskich Romea i Julii oczekiwać można zarówno wątków lekkich, komediowych, jak i solidnego dramatu - oraz całą masę mocnej bezkompromisowej batalistyki. Cały film ma trwać około 100 minut.

Autor chce przybliżyć Polakom historię tej wojny, o której pamięta się głównie w naszym regionie. - Po zakończeniu prac nad poprzednimi produkcjami szukałem pomysłu na kolejną. Chciałem osadzić ją w nieco innych czasach i sprawić, że będzie bardziej dostępna dla szerszego grona odbiorców. Uznałem, że historia obrony Głogowa jest na tyle ciekawa, by pokazać ją na ekranie - opowiada.

Uznałem, że historia obrony Głogowa jest na tyle ciekawa, by pokazać ją na ekranie

Prace nad produkcją rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Jeśli autorowi uda się zdobyć budżet, aktorów i dźwiękowców, film powinien być gotowy na początku 2017 roku. Przed reżyserem jeszcze sporo pracy. Film wymaga udźwiękowienia, potrzebne są osoby, które użyczą głosu postaciom.

- Poszukuję osób które chciałyby podłożyć głos pod postaci w filmie. Ról jest mnóstwo, potrzebujemy i mężczyzn i kobiet w najróżniejszym wieku. Szukamy też osób niemiecko-, czesko- i węgierskojęzycznych. Zwracam się więc do czytelników: - Jeśli chciałbyś lub chciałabyś zagrać w filmie, proszę o kontakt w wiadomości prywatnej na facebooku lub na adres e-mail: [email protected] - apeluje autor produkcji. Twórca wciąż zbiera również środki na jej zakończenie. Do kilku ról planuje bowiem zatrudnić profesjonalnych aktorów. - Musimy również skomponować muzykę, oraz zatrudnić dźwiękowców, pod tym względem produkcja będzie zdecydowanie trudniejsza i bardziej wymagająca niż było to w przypadku „Ludobójstwa”, ale i strona techniczna filmu będzie stać na zdecydowanie wyższym poziomie - dodaje.

Projekt stworzenia takiego filmu bardzo podoba się lokalnemu historykowi, Dariuszowi Czai. - Każdy pomysł na propagowanie naszej historii jest dobry - mówi. - Rozmawiałem z autorem planowanego filmu. Gdy już będzie gotowy myślimy nawet nad organizacją specjalnego pokazu w naszym mieście - zdradza.

Autor: Kacper Chudzik

Kacper Chudzik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.