Podobno jest biznes na burzy. Sprzedawcy podnoszą ceny?

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz
Agnieszka Domka-Rybka

Podobno jest biznes na burzy. Sprzedawcy podnoszą ceny?

Agnieszka Domka-Rybka

Słyszymy: zarabiają na tragedii ludzi, którzy ucierpieli podczas nawałnicy. Na szczęście nie mamy takich złych serc, jak to wynika z opowieści.

Podczas niedawnego pobytu w Małej Kloni premier Beata Szydło powiedziała: „Mam prośbę i apel do wszystkich z państwa, którzy sprzedają materiały budowlane, gdyż słyszę od mieszkańców, że one bardzo drożeją, o to, aby nie podwyższać cen. Nie wykorzystujmy tej sytuacji, żeby utrudniać odbudowę przez podwyżki”.

Ktoś komuś powiedział...

- Podobno w markecie budowlanym PSB Mrówka w Sępólnie Krajeńskim agregaty prądotwórcze podrożały z dnia na dzień z 1000 do 1800 zł - opowiada mieszkaniec gminy Sośno (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). - Jeśli to prawda, że w ten sposób sklep chciał zarobić na ludzkim dramacie, już mnie tam na zakupach nigdy nie zobaczą.

- Ile podrożały nasze agregaty? Proszę powtórzyć - dopytuje Krzysztof Guziński, kierownik Mrówki w Sępólnie Krajeńskim. - To absurd! Nie podnieśliśmy cen. Osoby, które rozsiewają takie plotki, zapraszam do sklepu. Zaprezentuję im towar oraz to, ile kosztował i kosztuje. Nie mam nic do ukrycia.

Ktoś napisał na Facebooku, że w sklepie w Sośnie sprzedawano wodę mineralną w cenie 9 zł za butelkę.

- Gdy tylko dotarły do mnie takie słuchy, natychmiast wsiadłem w samochód i pojechałem do okolicznych sklepów - twierdzi Leszek Stroiński, wójt Sośna. - Żaden nie miał w sprzedaży wody za 9 zł!

Społeczność na Facebooku oburzył także post o paliwie w cenie 7,5 zł za litr (jest potrzebne także do agregatów). Nie podano ani nazwy miejscowości, ani stacji benzynowej, tylko że miało to miejsce w Borach Tucholskich. Z czasem było wiadomo, że użytkownikowi chodziło o Rudzki Most (osiedle w Tucholi). Sprawdziliśmy: znajduje się tam tylko jedna stacja paliw.

- Mąż i zięć tam tankują, ani przez chwilę paliwo nie kosztowało aż 7,5 zł - przekonuje pani Irena, mieszkanka Rudzkiego Mostu. - Jedyne, na co narzekali, to to, że pracownicy nie przyjmowali płatności kartą, ale słyszałam, że podobnie było także na innych stacjach.

- Niestety, słyszałam tę plotkę. Kompletna bzdura - zapewnia również Anna Hałasowska, kierowniczka stacji paliw BP w Rudzkim Moście.

Podobno jest biznes na burzy. Sprzedawcy podnoszą ceny?
Polska Press Za podwyżki cen dostało się sklepowi Stara Rzeźnia Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Koronowie.

Za brak serca i podwyżki cen dostało się także sklepowi Stara Rzeźnia Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Koronowie. W tym przypadku woda niegazowana rzeczywiście mocno podrożała. Firma oświadczyła, że „sprzedaż wody była realizowana do wyczerpania zapasów sklepu. Ceny kształtowały się następująco: Selenka - 1,19 zł, Hrabina - 0,99 zł, Żywiec - 1,49 zł, Hrabina - 2,59 zł. Z chwilą wyczerpania zapasów została dostarczona nowa partia wody Hrabiny w cenie 4,00 zł (wzrost ceny o 54,4 proc.) oraz Żywca - 1,79 zł (więcej o 20,13 proc.). Pozostałe ceny na wodę pitną niegazowaną i gazowaną nie były zmieniane”.

GS sprostowała natomiast pogłoski o droższym pieczywie: „ Nieprawdą jest, że uległy zmianie ceny pieczywa. Prawdą jest, że obiekty spółdzielni (sklepy i magazyny) położone na terenach wiejskich gminy poniosły dotkliwy uszczerbek w stanie technicznym, a z całej sieci sklepów wycofano i przekazano do utylizacji ponad 5 ton produktów spożywczych łatwo psujących się”.

Wczoraj zadzwoniliśmy do kilku mieszkańców Małej Kloni, Wielkiej Kloni, Gostycyna i Rytla. Są zmęczeni po tym, co przeszli, i już nawet nie chcą o tym mówić. Jednak żadna z tych osób nie potrafiła nam wskazać na konkretną osobę czy firmę, która próbuje zarobić na ich nieszczęściu.

W regionie są natomiast przedsiębiorcy, którzy pomagają, jak m.in. Solbet w Solcu Kujawskim.

- Wysyłamy do potrzebujących 34 tiry z betonem komórkowym - informuje Teresa Kempara-Małecka, wiceprezes Solbetu.

Ktoś jest bez serca? Czekamy na informacje

Trwa usuwanie skutków nawałnicy, mieszkańcy pomagają sobie wzajemnie. Cała Polska wspiera poszkodowanych.

I nadal pojawiają głosy o tych, którzy chcą na nawałnicy zarobić. Choć nasze informacje się nie potwierdziły, nie znaczy to, że takich ludzi nie ma. Znacie sklepy, które nagle podniosły ceny materiałów budowlanych? Podajcie nam nazwy.

Gdzie konkretnie i jakie towary oraz usługi podrożały? Na pewno o tym napiszemy. Czekam na informacje pod adresem [email protected].

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.