Podwyżek nauczycielom nie dali, a zabierają kolejne dodatki. Nie ma już dodatku mieszkaniowego, a następny ma być wiejski

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Joanna Labuda

Podwyżek nauczycielom nie dali, a zabierają kolejne dodatki. Nie ma już dodatku mieszkaniowego, a następny ma być wiejski

Joanna Labuda

Od 2018 roku nauczyciele będą zarabiać więcej – zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska. Na razie sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej. Podwyżek jak nie było, tak nie ma, a rząd odbiera nauczycielom dodatki. W styczniu pożegnali się już z dodatkiem mieszkaniowym, a to dopiero początek „cięć”.

– W styczniu odebrano nam dodatek mieszkaniowy, który stanowił 6 proc. pensji zasadniczej. W moim przypadku wyliczono to z 1716,95 zł. Tyle zarabiam jako naczyciel kontraktowy. Każdy z nas był „rozliczony” w inny sposób – w zależności od stopnia. W marcu mają nam odebrać jeszcze dodatek wiejski, wynoszący 10 proc. płacy zasadniczej. Nowa sytuacja finansowa i socjalna zaczyna nas przerażać – mówi anonimowo nauczycielka języka polskiego pracująca w jednej z podpoznańskich gmin.

Likwidację dodatku mieszkaniowego z Karty Nauczyciela rząd zapowiedział już w ubiegłym roku. Nauczyciele otrzymywali go w Polsce od ponad 30 lat. Wysokość bonusu była uzależniona od ich sytuacji ekonomicznej oraz sytuacji na rynku nieruchomości w danym mieście.

Z szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej wynikało, że do 1 stycznia 2018 roku taki dodatek otrzymywało "około jednej trzeciej nauczycieli" w całym kraju, czyli blisko 189 tys. osób. Zabranie go oznacza, że budżet państwa zaoszczędzi ok. 129 mln zł.

Razem z dodatkiem mieszkaniowym na początku roku nauczyciele z terenów wiejskich i miejscowości do 5 tys. mieszkańców stracili także prawo do lokalu mieszkaniowego oraz prawo do mieszkania dla nauczyciela, który przeszedł na emeryturę lub rentę.

W dalszej części artykułu:

 • Jak decyzje ministerstwa komentują poznańscy nauczyciele?
 • Jak postawę rządu ocenia wiceszef Związku Nauczycielstwa w Poznaniu?
 • Co jeszcze - oprócz odbierania dodatków - niepokoi nauczycieli?
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Joanna Labuda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.