Pokażą dzisiejszą rzeczywistość na scenie

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
(MK)

Pokażą dzisiejszą rzeczywistość na scenie

(MK)

Festiwal teatralny „Kontakt” trwać będzie w Toruniu od 22 do 29 maja.

- Rozpoczynamy mocnym akcentem, „Wrogiem ludu” w reżyserii Thomasa Ostermeiera z berlińskiego teatru Schaubühne am Lehniner Platz. Spektakl znakomicie wpisuje się w to, co dziś dzieje się w Europie i świecie - mówi Andrzej Churski, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy.

Odniesień do dzisiejszej rzeczywistości nie zabraknie też w innych spektaklach, zwłaszcza że silnie zaznaczony będzie nurt non-fiction - przedstawień opartych na faktach. Na przykład zespół Rimini Protokoll z Berlina pokaże przedstawienie „Mein Kampf”, którego twórcy zastanawiają się nad zjawiskiem nacjonalizmu, nad kontekstami funkcjonowania „biblii hitleryzmu” i nad tym, czy książka może mieć niszczycielski wpływ na rzeczywistość.

Jak w soczewce największe problemy, jakie mogą pojawić się na pograniczu państw, skupiają się w meksykańskim mieście Juárez przy granicy z USA. To miasto okryte złą sławą nie tylko z powodu tajemniczych śmierci młodych kobiet. Spektakl poświęcony temu miastu w nowojorskim Theater Mitu wyreżyserował pochodzący z Juárez Rubén Polendo.

Z Chile przyjedzie jednoosobowy teatr aktora Roberta Faríasa z przedstawieniem „Dostęp”, pokazującym patologie życia w mieście. W nurcie teatru nawiązującego do faktów mieści się też spektakl z holenderskiego Utrechtu - „Gawriło Princip”. Tytułowy bohater to sprawca zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, który stał się impulsem do wybuchu pierwszej wojny światowej.

Pełen rozmachu obraz wojny da inscenizacja starożytnej epopei - „Iliady” Homera. Przywiozą ją artyści z Lublany. „Iliada” będzie jednym z kilku klasycznych tekstów, których inscenizacje zobaczą widzowie.

Polskę reprezentować będzie Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy z „Carem Samozwańcem, czyli polskimi na Moskwie godami” Adolfa Nowaczyńskiego w reż. J. Głomba - o epizodzie z historii, gdy Polacy najeżdżając na Rosję osadzili na Kremlu samozwańczego cara.

Mocnego akcentu spodziewać się możemy też na finał. W „Ojcu” z brukselskiego teatru Peeping Tom wystąpią znakomici tancerze i dziesięcioro wolontariuszy z Torunia.

Przedstawienia pokazywane będą w Teatrze Horzycy, CKK „Jordanki”, sali „Olimpijczyk” i „Od Nowie”. Bilety i karnety (na 11 spektakli - 300 zł, na 3 spektakle - 60 zł) można kupować w Teatrze Horzycy.

Autor: (MK)

(MK)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.