Marek Weckwerth

Polaku, nie jedź na zderzaku! Bo po co ryzykować

Uderzenie w tył pojazdu było przyczyną groźnego wypadku 17 listopada na drodze krajowej nr 10 w pobliżu Emilianowa. W zderzeniu uczestniczyły trzy pojazdy. Fot. materiały policji Uderzenie w tył pojazdu było przyczyną groźnego wypadku 17 listopada na drodze krajowej nr 10 w pobliżu Emilianowa. W zderzeniu uczestniczyły trzy pojazdy. Dwóch kierowców zostało rannych.
Marek Weckwerth

W trudnych warunkach drogowych, a te przed nami, bardzo ważne jest zachowanie odległości między jadącymi autami. Niestety, Polacy lubią ryzyko.

Polaku, nie jedź na zderzaku! - to hasło nowej kampanii społecznej, która ma zwrócić uwagę kierowców na utrzymanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz zebrać pomysły na rozwiązanie tego problemu. Partnerem akcji jest Kuba Bielak, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Problem jest ogromny, bo jazda na tzw. zderzak to norma na polskich drogach. W tym roku z tego powodu na drogach naszego regionu zginęło już 9 osób, a 91 zostało rannych.

 • W tym roku (do 15 listopada) na kujawsko-pomorskich drogach na skutek najechania na tył pojazdu doszło do 74 wypadków i 5868 kolizji. Zginęło 9 osób, a 91 zostało rannych.
 • W sumie, z różnych przyczyn, w regionie wydarzyły się 802 wypadki, w których śmierć poniosło 128 osób, a 904 zostały ranne.
 • Kodeks drogowy (art. 19.2)  nakazuje kierowcy utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
 • Poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, kierujący pojazdem ciężarowym  lub zespołem o dł. przekraczającej 7 m musi utrzymywać taki odstęp od pojazdu poprzedzającego, aby inne wyprzedzające  mogły bezpiecznie wjechać w lukę między tymi pojazdami. 
 • W tunelach o dł. ponad  500 m  poza obszarem zabudowanym należy zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 50 m.
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.