Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Policjanci pracują w smogu. Należy im się dodatkowy urlop? Powołano komisję w komendzie

Czytaj dalej
Aleksander Król

Policjanci pracują w smogu. Należy im się dodatkowy urlop? Powołano komisję w komendzie

Aleksander Król

Niemal 40 policjantów prewencji KMP w Rybniku pod koniec stycznia złożyło raporty do Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku o udzielenie dodatkowych urlopów ze względu na narażenie na działanie pyłów (PM 10,PM 2.5) w wymiarze 9 dni.

Stróże prawa z Rybnika boją się o swoje zdrowie - w raportach do komendanta tłumaczą, że narażając się podczas służby na szkodliwe działanie smogu, w przyszłości mogą poważnie chorować, a nawet umrzeć.

- Pełnię służbę w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym Wydziału Prewencji KMP w Rybniku, która głównie polega na realizacji zadań patrolowo-interwencyjnych na terenie miasta Rybnika. Z uwagi na specyfikę i rodzaj zlecanych zadań służba w zdecydowanej większości pełniona jest na wolnym powietrzu. Z codziennych komunikatów podawanych w środkach masowego przekazu wynika, że Rybik jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Policjanci wykonujący codziennie ciężką i odpowiedzialną służbę zewnętrzną są narażeni na szkodliwe działanie smogu, który w przyszłości, co pokazują badania może być powodem poważnych zachorowań a nawet śmierci - czytamy w jednym z raportów złożonym przez policjanta z Rybnika.

Działania mundurowych wspiera Stowarzyszenie Rybnicki Alarm Smogowy, które opracowało specjalną rekomendację do NSZZ Policjantów.

- Po zapoznaniu się z przepisami opracowaliśmy rekomendację do NSZZ Policjantów, w której wspieramy ich działania i sugerujemy, że należy im się także dodatkowy urlop ze względu na narażenie na substancję rakotwórczą - benzo(a)piren w większym wymiarze, to jest 13 dni w roku - mówi Zdzisław Kuczma ze Stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy.

Jak tłumaczy, w tej sytuacji policjanci z Rybnika (i nie tylko) mieliby prawo do urlopu w większym wymiarze, czyli 13 dni w roku, a prawo to powinno zostać ustalone przez specjalną komisję powołaną przez Komendanta Miejskiego Policji (i innych komendantów, na których terenie występują nieakceptowane stężenia PM 10, PM2.5 oraz benzo(a)pirenu).

W efekcie w Komendzie Miejskiej Policji w Rybniku powołano specjalną komisję, która zajmuje się już sprawą. - Zostało złożonych dokładnie 37 raportów o przyznanie dodatkowego urlopu w związku ze smogiem. Wobec tego w naszej komendzie została powołana Komisja do oceny warunków szkodliwych dla zdrowia uprawniających policjantów do uzyskania urlopu dodatkowego z tytułu pełnienia służby w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia w narażeniu na pył i substancje chemiczne. Komisja już pracuje - tłumaczy nam sierżant sztabowy Dariusz Jaroszewski z rybnickiej policji.

Związkowcy ogólnopolskiego NSZZ Policjantów dziękują Stowarzyszeniu Rybnicki Alarm Smogowy za wsparcie inicjatywy NSZZ Policjantów, powołując się przy okazji na artykuł w Dzienniku Zachodnim pt. „Policjanci pracują w smogu. Należy im się dodatkowy urlop?”.

Jednocześnie związkowcy przypominają, że Zarząd Główny NSZZ Policjantów z inicjatywy przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. małopolskiego - Grzegorza Gubały, wystosował do Komendanta Głównego Policji wniosek o ustalenie specjalnego urlopu dodatkowego dla policjantów, którzy w służbie narażeni są na zagrażające zdrowiu działanie smogu. 10 stycznia w Warszawie Zarząd Główny NSZZ Policjantów przyjął uchwałę dotyczącą wystąpienia do MSWiA w sprawie dodatkowego urlopu.

Związkowcy czekają na odpowiedź z MSWiA. - Wkrótce odbędzie się posiedzenie zespołu ds. mundurowych przy radzie dialogu społecznego, na którym ten temat wystąpi - mówi nam Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.
Raport policjanta

W jednym z raportów złożonym komendantowi przez rybnickiego policjanta, w uzasadnieniu dla przyznania dodatkowego urlopu czytamy także: „Udzielenie dodatkowego urlopu skutkować będzie ograniczoną ilością zwolnień lekarskich policjantów związanych z chorobami układu oddechowego i przełoży się na większą dyspozycyjność na służbie”.

Burza w sieci
Gdy na naszych stronach internetowych i facebooku Kocham Rybnik opublikowaliśmy artykuł o policjantach wnioskujących o dodatkowy urlop ze względu na pracę w smogu, w sieci rozpętała się prawdziwa burza. Od razu zgłosili się przedstawiciele innych zawodów.

- Wszystkim innym się nie należy? A my co? Nie mamy płuc i nie wdychamy tego świństwa? - pytała jedna z internautek.
- A kto broni innym grupom zawodowym złożyć takie pisma? A nóż się uda coś wywalczyć - pisze inna na profilu Kocham Rybnik.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Kuriera Lubelskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Kuriera Lubelskiego
  • codzienne e-wydanie Kuriera Lubelskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Aleksander Król

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Bilety na koncert Shakina Stevens'a!

Bilety na koncert Shakina Stevens'a w prezencie z prenumeratą

200,00 310,00

Kup prenumeratę cyfrową na 180 dni, a otrzymasz bilety dla 2 osób na koncert Shakina Stevens'a w Warszawie!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.