Półmetek wakacji - lipiec nas zawiódł

Czytaj dalej
Monika Makoś

Półmetek wakacji - lipiec nas zawiódł

Monika Makoś

Za nami pierwszy miesiąc wakacji -ludzi przyjechało mniej, ale wpływy do kasy miasta nadal są wysokie.

Jesteśmy na półmetku wakacji. Lipiec nas nie rozpieszczał. Miesiąc był zimny i deszczowy. I właśnie ze względu na pogodę dużo ludzi rezygnowało z przyjazdu nad Bałtyk - do Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Sianożęt.

Najbradziej odczuły to małe obiekty pensjonatowe i drobni przedsiębiorcy wynajmujący kwatery. - Ludzie w Dźwirzynie na początku sezonu kasowali po około 40 złotych za łóżko. Po koniec lipca chcieli już tylko połowę tego, byle sprzedać pokoje. Część stoisk handlowych była w deszczowe, zimne dni po prostu zamknięta - powiedział nam we wtorek jeden z lokalnych przedsiębiorców. - Ja mam obłożenie tylko 70 procent obiektu. Rezerwacje kończą się po 6 sierpnia, a telefon milczy - dodaje zmartwiony.

Ale odpływ turystów związany z fatalną w lipcu pogodą odczuli też właściciele dużych hoteli. Tu wprawdzie jakichś wielkich strat nie ma, ale zarobek jest na pewno mniejszy. Jak przyznawali w rozmowie z nami, w tym roku rekordowo dużo osób anulowało rezerwację bądź skracało pobyt, żądając zwrotu pieniędzy. Ze wstępnych szacunków wynika, że obrót w branży turystycznej był w lipcu o ok. 10 procent niższy niż rok temu. Co ciekawe, różnicy na niekorzyść tego lipca w porównaniu do zeszłorocznego, który przypomnijmy był bardzo dobry, nie widać po wpływach do miejskiej kasy z tytułu opłaty uzdrowiskowej. Wprawdzie lipiec nie został jeszcze podliczony, ale już widać, że są one zaledwie o 4 tysiące mniejsze niż w 2016 roku o tej samej porze. A prawdopodobnie gdy miesiąc w księgach rachunkowych zostanie zamknięty, okaże się że deszczowy lipiec wcale nie był gorszy od zeszłorocznego. Wpływy z tytułu opłaty uzdrowiskowej za okres od 1 do 27 lipca wyniosły 1.413.090,43 zł (ostateczną kwotę poznamy ok. 15 sierpnia). Z kolei wpływy od 1 stycznia do 27 lipca wynoszą już 7.508.878,49 zł.

Monika Makoś

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.