Północna dostanie asfalt, a krzyżówka coraz bliżej

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Artur Jurkowski

Północna dostanie asfalt, a krzyżówka coraz bliżej

Artur Jurkowski

Przebudowa skrzyżowania Solidarności, Sikorskiego gen. Ducha potrwa do końca wakacji. Estakady mają być gotowe na koniec maja

- Chodnik jest tak pozapadany, że po deszczu nie da się przejść suchą nogą. Jezdnia jest jeszcze w gorszym stanie, przypomina ubranie włóczęgi, gdzie jest łata na łacie - opisuje stan ul. Północnej mieszkający przy niej Jacek Łuczka.

Chodzi o odcinek od ul. Mineralnej w stronę ul. gen. Ducha. Mieszkańcy domagają się jej gruntownego remontu. I wygląda na to, że się go doczekają.

Ratusz ogłosił właśnie przetarg na przebudowę fragmentu ul. Północnej ale odcinek jest krótszy niż oczekiwali mieszkańcy.

225 metrów do cywilizacji

- Nie jesteśmy już nawet dzielnicą kategorii B ale chyba D. Czy remont Północnej to zmieni? Chyba nie, bo co np. z rozpadającą się jezdną na ul. Nowickiego? A co z odcinkiem ul. Północnej od Szymańskiego do Mineralnej? O ich remoncie nie ma słowa - dodaje Łuczak.

Przebudowa Północnej ma objąć 225-metrowy fragment drogi. Chodzi o odcinek zaczynający się od ul. Szymańskiego i dalej w kierunku ul. gen Ducha.

- Praktycznie mówimy o budowie zupełnie nowej drogi, bo teraz ma ona charakter gruntowy. Wraz z asfaltową jezdnią powstanie odwodnienie, oświetlenie i wykonane będą chodniki - wylicza zakres robót Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.

Roboty ruszą najwcześniej w wakacje. Inwestycja ma zakończyć się do połowy października.

- To kontrakt, który uzupełnia realizowane już prace przy przebudowie skrzyżowania Sikorskiego, Solidarności, gen. Ducha - mówi Kieliszek.

Skrzyżowanie na 73 procent

Prace przy przebudowie skrzyżowania wykonuje firma Skanska. Roboty ruszyły ponad rok temu. W lutym 2016 r. zaczęła się tam wycinka drzew.

- Obecnie wykonywane są prace przy stabilizacji gruntu pod budowanie fragmentu jezdni al. Sikorskiego i al. Solidarności. Podłoże trzeba tu wzmocnić betonowymi palami - wskazuje Kieliszek.

Ul. Północna skorzysta na przebudowie skrzyżowania Solidarności, Sikorskiego, gen. Ducha. Z bitej drogi zmieni się w regularną ulicę

Trwają prace przy wykonywaniu zachodniego nasypu, po którym kierowcy zmierzający od strony Warszawy będą wjeżdżać na estakadę.

Instalowane jest oświetlenie wzdłuż al. Solidarności (od strony Czechowa), trwają prace przy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Poligonowej z gen. Ducha.

Te roboty mają potrwać do końca marca.

W kwietniu i maju mają być wykonane warstwy konstrukcyjne brakujących fragmentów jezdni na al. Solidarności, Sikorskiego, Północnej.

- Na koniec maja powinny być gotowe estakady - mówi Kieliszek.

W listopadzie ub. r. ratusz obiecywał, że pojedziemy nimi już na przełomie kwietnia i maja.

- Prace przy przebudowie skrzyżowania są wykonane w 73 proc. Zakończenie wszystkich robót nastąpi na przełomie sierpnia i września, czyli dwa miesiące przed terminem określonym w umowie - zapowiada Kieliszek.

Koszt inwestycji to 65,8 mln zł.

Artur Jurkowski

Zajmuje się samorządem, głównie funkcjonowaniem lubelskiego ratusza oraz Rady Miasta Lublin. Ponadto inwestycjami m.in. drogowymi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.