Krzysztof Ogiolda

Polskie konstytucje. Od Napoleona do Aleksandra Kwaśniewskiego

Obraz „Konstytucja 3 maja” Jan Matejko namalował w 1891 roku – w stulecie jej uchwalenia. Fot. Wikipedia Obraz „Konstytucja 3 maja” Jan Matejko namalował w 1891 roku – w stulecie jej uchwalenia.
Krzysztof Ogiolda

Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu - tak napisano w Konstytucji 3 maja – pierwszej w Europie i drugiej w świecie po Stanach Zjednoczonych. Możemy być z niej dumni. Ale i nie powinniśmy zapominać, że była ostatnią wolą i testamentem ojczyzny ginącej.

Obowiązywała tylko nieco ponad rok. Z chwilą ogłoszenia wojny polsko-rosyjskiej – latem 1792 roku – została zawieszona, zaś straciła jakiekolwiek znaczenie, kiedy król Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej. Miała pomóc Polsce podnieść się z trudnej sytuacji po pierwszym rozbiorze, ale wywierała wpływ na ich myślenie zarówno pod zaborami, jak i w PRL-u.

Pozostało jeszcze 96% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.