Pomnik Piłsudskiego na kółkach

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Pomnik Piłsudskiego na kółkach

Leszek Kalinowski

Na razie pomnik Józefa Piłsudskiego do Zielonej Góry przyjechał na kółkach. Komitet budowy pomnika pyta: Gdzie ma stanąć rzeźba z brązu?

Temat pomnika marszałka Piłsudskiego w Zielonej Górze znów odżył. Pojawia się co jakiś czas, gdy mowa jest o kolejnej proponowanej lokalizacji. A wskazywano m.in. na plac przed kościołem Matki Bożej Częstochowskiej, ale tam stanie niebawem pomnik św. Urbana - patrona miasta. Mowa była o placu przy Centrum Biznesu, ale tu także są inne plany....

Teraz dyskusja rozgorzała, gdy odlew marszałka pojawił się na placu obok pomnika Bohaterów, który wzbudza wiele kontrowersji i część mieszkańców, w tym młodych, uważa, że powinien zostać zburzony. - Przywieźliśmy odlew monumentu na przyczepie, by pokazać wszystkim, jak rzeźba ma wyglądać - mówi major Władysław Starczewski, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. - A także podziękować tym, którzy już wsparli pomysł powstania pomnika.
Stąd też na uroczystości na placu Bohaterów odczytane zostały nazwiska osób, którym zależy na uhonorowaniu marszałka w naszym mieście.

Odlew na kółkach miał też za zadanie zainteresować sprawą innych mieszkańców. W tym władze miasta. Komitet bowiem liczy, że wkrótce pojawi się odpowiednie miejsce na rzeźbę Józefa Piłsudskiego. Zdaniem W. Starczewskiego proponowane przez prezydenta tereny poza centrum miasta nie wchodzą w grę. Marszałek musi stanąć w reprezentacyjnym miejscu, przy placu, na którym będą mogły się odbywać uroczystości patriotyczne.

Komitet budowy chciałby, by odsłonięcie pomnika mogło nastąpić 11 listopada. Czy tak się stanie? Czas pokaże. O tym, jakie pomniki i gdzie mają powstać w naszym mieście, decyduje tzw. rada pomnikowa, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele instytucji kulturalnych, uniwersytetu, władz miasta, regionaliści.

Poza tym problemem jest nie tylko miejsce, ale i pieniądze. Koszt rzeźby z brązu to 100 tysięcy złotych. Na razie udało się zebrać połowę tej kwoty. - Gdyby ktoś zechciał nas wesprzeć, to prosimy o wpłaty na konto banku PKO S.A. nr 23 1240 2018 1111 0010 2397 4170 z dopiskiem Komitet budowy pomnika - zachęca W. Starczewski.

Gdyby ktoś zechciał nas wesprzeć, to prosimy o wpłaty na konto banku PKO S.A. nr 23 1240 2018 1111 0010 2397 4170 z dopiskiem Komitet budowy pomnika

Zapytaliśmy na deptaku mieszkańców, co myślą o pomniku? - Pomnik powinien stanąć, jak najbardziej, ale nie na placu Bohaterów, lecz gdzieś w centrum. Może dobrą lokalizacją byłby plac przed Centrum Biznesu? - mówi pan Kazimierz, wieloletni mieszkaniec Zielonej Góry. - Tylko, gdyby taki pomnik stanął, to uważam, że lepiej byłoby, gdyby Piłsudski był na koniu - dodaje mężczyzna.

- Po co nam kolejny pomnik? Kto to będzie oglądał? - pyta pani Alina z Zielonej Góry - Jestem za tablicą pamiątkową, ale pomnik? Bez przesady!

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.