Pomorskie szpitale gotowe na przyjęcie uchodźców. Na chorych czeka 400 łóżek

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Natalia Grzybowska

Pomorskie szpitale gotowe na przyjęcie uchodźców. Na chorych czeka 400 łóżek

Natalia Grzybowska

Dla obywateli Ukrainy, którzy będą potrzebowali fachowej pomocy lekarskiej, w pomorskich szpitalach przygotowano prawie 400 łóżek. Na ratunek przyjdą im oddziały chirurgiczne, ortopedyczne i rehabilitacyjne.

Uciekający przed wojną sąsiedzi ze Wschodu mogą trafić na Pomorze z licznymi urazami, m.in. klatki piersiowej, brzucha czy kończyn. Na Pomorzu fachową pomoc będą mogli znaleźć w następujących szpitalach:

Na potrzebujących, w placówkach tych czeka łącznie ok 400 łóżek.

– Pomocą mają zostać objęte osoby, które odniosły obrażenia w wyniku starć militarnych, żołnierze, cywile, w tym kobiety i dzieci - informuje marszałek Struk. - Ranni będą potrzebować głównie opieki chirurgów, ortopedów, rehabilitacji, a także wsparcia psychologicznego. Uchodźcy będą mogli skorzystać też z opieki lekarzy rodzinnych, pediatrów oraz szczepień ochronnych.

Szpitale te zadbały o odpowiednie rezerwy leków, materiały opatrunkowe, zapas paliwa do pojazdów, a także agregary i materiały medyczne, niezbędne do udzielania świadczeń medycznych uchodźcom.

Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. J. Titz-Kosko w Sopocie zadeklarowało chęć pomocy pacjentom z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zwyrodnieniami oraz wymagający rehabilitacji ze względu na schorzenia narządów ruchu. Na oddziale rehabilitacyjnym dla dorosłych czeka 36 łóżek, natomiast na chirurgii urazowo-ortopedycznej - 10. Do dyspozycji pacjentów z Ukrainy oddano także trzyłóżkową salę pooperacyjną z OIT.

W sopockim szpitalu pomoc odnajdą również dziecięcy pacjenci z zapaleniem stawów, wadami wrodzonymi i rozwojowymi kręgosłupa oraz kończyn górnych i dolnych, czy schorzeniami mięśni. Zadbają o nich wykwalifikowani medycy z oddziału reumatologicznego i rehabilitacyjnego dla dzieci.

W opiekę w zakresie chirurgii dziecięcej może zostać włączony Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku.

Należy podkreślić, że wszystkim pracownikom, pochodzącym z Ukrainy, którzy pracują w pomorskich podmiotach medycznych, zapewniono pomoc psychologiczną. Szpital w Słupku i spółka Copernicus zaoferowały też pomoc w poszukiwaniu kwater dla rodzin pracowników, którzy przybędą z terenu objętego wojną.

Ponadto, w podmiotach medycznych na terenie całego województwa trwają zbiórki środków opatrunkowych oraz leków, które zostaną dostarczone na Ukrainę.

[polecane]22566325[/polecane]

Natalia Grzybowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.