Powiat chełmski. Koncert muzyki sakralnej w odnowionej cerkwi w Dubience

Czytaj dalej
Fot. Juliusz Stachira
Jolanta Masiewicz

Powiat chełmski. Koncert muzyki sakralnej w odnowionej cerkwi w Dubience

Jolanta Masiewicz

Dobiegł końca remont cerkwi pod wezwaniem Świętej Trójcy w Dubience. Uroczyste przywrócenie funkcji świątyni odbędzie się w niedzielę, 12 czerwca o godzinie 15.

Po nabożeństwie dziękczynnym z okazji ukończenia remontu odbędzie się koncert muzyki sakralnej, w którym wystąpią; Zespół Wokalny Prawosławnej Młodzieży z Ukrainy „MYR” pod dyrekcją Iwana Natiażko oraz Chór Chełmskiej Akademii Muzyki Cerkiewnej pod dyrekcją Adama Tomaszewskiego.

Podczas koncertu, główny jego organizator, ksiądz Jarosław Szczur, proboszcz parafii prawosławnej pw. Świętego Jana Teologa w Chełmie zaprezentuje postać związanego z Dubienką śp. Dymitra Demczuka, kompozytora i popularyzatora muzyki cerkiewnej.

Cerkiew Świętej Trójcy w Dubience zbudowana została w 1909 roku na miejscu starej, drewnianej, która spłonęła. Ufundował ją moskiewski kupiec Kławdij Paschałow. W dwudziestoleciu międzywojennym cerkiew funkcjonowała jako filia parafii chełmskiej. W roku 1945, zamknięta dla celów kultowych była wykorzystana jako magazyn materiałów budowlanych, nawozów itp. Część wyposażenia wywieziono do nowo tworzonej cerkwi Świętych Piotra i Pawła w Słupsku, resztę ukradziono, a freski zniszczono.

Dopiero po roku 1990 obiekt został w jakiś sposób zabezpieczony przed dewastacją. 20 stycznia 1990 roku cerkiew wpisano do rejestru zabytków pod Nr A/378. Wtedy przeprowadzono pierwszy remont finansowany przez gminę. Cztery lata później konserwator zabytków w porozumieniu z arcybiskupem Ablem, ordynariuszem diecezji lubelsko-chełmskiej, zabezpieczył obiekt przed zniszczeniem i przeprowadził remont dachu. Już wtedy planowano przywrócenie cerkwi do celów liturgicznych.

Obecnie cerkiew w Dubience przeżywa swój renesans. Będzie służyć wiernym jako świątynia, ale również służyć miejscowej społeczności jako sala koncertowa.

[polecane]23130831,23130675,23133615,23133759,23131423,23131757,1;POLECAMY:[/polecane]

Jolanta Masiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.