Powstanie dom pomocy dla niepełnosprawnych ewakuowanych do Torunia z Chmielnickiego

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Ryszard Warta

Powstanie dom pomocy dla niepełnosprawnych ewakuowanych do Torunia z Chmielnickiego

Ryszard Warta

Należący do samorządu województwa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu organizuje dom pomocy społecznej, którzy przejmie opiekę na ewakuowaną do Polski kilkudziesięcioosobową grupą niepełnosprawnych intelektualnie w Chmielnickim.

To jest historia bez precedensu. Przypomnijmy - bo pisaliśmy już o tej sprawie w zeszłą środę oraz w poniedziałek - od zeszłego tygodnia w budynkach dawnego toruńskiego szpitala psychiatrycznego przy ulicy Skłodowskiej-Curie przebywa kilkudziesięcioosobowa grupa niepełnosprawnych ewakuowanych z domu opieki w Chmielnickim na Ukrainie. To chłopcy i mężczyźni w wieku od 8 do 32 lat z niepełnosprawnością intelektualną, niektórzy w ciężkim stanie, niesamodzielni, leżący, karmieni dojelitowo.

Najpierw cała ta grupa, ponad 90 osób łącznie z częścią opiekunów i rodzin chorych, skierowana została do powiatu żnińskiego. W związku z tym jednak, że podopieczni wymagają specjalistycznej opieki i wsparcia, a do tego potrzeba specjalnych warunków - ostatecznie grupa znalazła się w Toruniu. Ulokowanie ich przy ul. Skłodowskiej było możliwe, bo funkcjonujące tam wcześniej oddziały psychiatryczne przeniesione zostały do nowej części zespołu szpitalnego na Bielanach.

Znalezienie dachu na głową to tylko początek. Trwa organizowanie pobytu także pod względem formalnym. Jak w poniedziałek informował marszałek Piotr Całbecki, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w ekspresowym tempie organizuje dla nich dom pomocy społecznej, który pracować będzie zgodnie z europejskimi standardami terapeutycznymi.

W opiece nad chorymi pomagają już polscy lekarze, siostry zakonne z placówek opiekuńczych, ochotnicy.

Ryszard Warta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.