Pożegnali jednego z żołnierzy wyklętych

Czytaj dalej
Fot. Fot. MNADESŁANE
Maria Eichler

Pożegnali jednego z żołnierzy wyklętych

Maria Eichler

Przez lata zapomniani, teraz odzyskują swoje miejsce w historii. Także groby, w których chowa się ich z należnym szacunkiem.

Członkowie i sympatycy komitetów terenowych Prawa i Sprawiedliwości z Chojnic i Tucholi oraz członkowie NSZZ Solidarność wraz z posłem Aleksandrem Mrówczyńskim uczestniczyli w niedzielę w Warszawie w państwowym pogrzebie szczątków pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W pogrzebie wzięli udział prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński, marszałek Sejmu profesor Ryszard Terlecki, ministrowie z kancelarii prezydenta, parlamentarzyści.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele seminaryjnym pw. Świętego Karola Boromeusza na Powązkach.

Przemawiał prezydent Andrzej Duda, który odwołał się do tradycji i źródeł żołnierzy wyklętych - ich symbolem stał się Zygmunt Szendzielarz. Żołnierze niezłomni wychowali się na micie wolnej Polski, powstania styczniowego i wygranej wojny z bolszewikami. To budowało ich postawę. Z odwagą stanęli do obrony kraju w 1939 r., a po wojnie nie zgodzili się na Polskę, która nie będzie wolna. Nie dali się złamać. Ginęli w ubeckich kazamatach. Ich groby odnaleziono po latach.

Po prezydencie głos zabrał siostrzeniec pułkownika Łupaszki - Bogdan Kasprowicz.

Trumna z kościoła do grobu rodzinnego była transportowana na lawecie armatniej z okresu II RP. W kondukcie pogrzebowym wzięli udział między innym członkowie grup rekonstrukcyjnych, w tym ułani z 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, pułku, w którym służył rotmistrz Zygmunt Szendzielarz. Szczątki pułkownika spoczęły w grobie jego córki Barbary na Cmentarzu Powązkowskim.

Tysiące osób uczestniczyło w tych uroczystościach pogrzebowych, to była wielka demonstracja patriotyczna, hołd złożony wyklętym.

Maria Eichler

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.