Poznań: Przymiarki do podziału wyborczych "łupów" w Radzie Miasta. Sesja inaugurująca nową kadencję 19 listopada

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Poznań: Przymiarki do podziału wyborczych "łupów" w Radzie Miasta. Sesja inaugurująca nową kadencję 19 listopada

Bogna Kisiel

Sesja inaugurująca VIII kadencję Rady Miasta Poznania prawdopodobnie odbędzie się 19 listopada w ratuszu. Taki termin zaproponowano komisarzowi wyborczemu, który zwołuje posiedzenie. W grę wchodzi jeszcze inny termin – 21 listopada.

– Tradycyjnie sesję inaugurującą poprowadzi radny senior. Będzie to Wojciech Kręglewski z Koalicji Obywatelskiej – wyjaśnia Grzegorz Ganowicz, przewodniczący obecnej Rady Miasta.

Poznań: Przymiarki do podziału wyborczych "łupów" w Radzie Miasta. Sesja inaugurująca nową kadencję 19 listopada
Adrian Wykrota Sesję inaugurującą nową kadencję Rady Miasta Poznania poprowadzi radny senior - Wojciech Kręglewski z Platformy

Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej wręczy radnym zaświadczenia o wyborze. Radni oraz prezydent Jacek Jaśkowiak złożą ślubowanie.

– Później nastąpi przerwa. Przeniesiemy się do sali sesyjnej w Urzędzie Miasta, gdzie obrady zostaną wznowione i nastąpi wybór przewodniczącego nowej rady – mówi G. Ganowicz.

To właśnie Ganowicz ma być kandydatem Koalicji Obywatelskiej na przewodniczącego rady. – Jeśli taka będzie wolą większości radnych, to podejmę się tego wyzwania – zapowiada G. Ganowicz.

Jedno z trzech stanowisk wiceprzewodniczących rady ma przypaść PiS. – Dyskusja o kandydatach do prezydium czy przewodniczącym naszego klubu jeszcze przed nami. Myślę, że będziemy chcieli te sprawy skonsultować w szerszym gronie – zaznacza Mateusz Rozmiarek, radny PiS. – Skupiamy się na najbliższej, ostatniej w tej kadencji sesji , która odbędzie się we wtorek.

Poznań: Przymiarki do podziału wyborczych "łupów" w Radzie Miasta. Sesja inaugurująca nową kadencję 19 listopada
Grzegorz Dembinski Grzegorz Ganowicz

Niewykluczone, że PiS w prezydium rady będzie nadal reprezentował Michał Grześ, który mandat radnego pełni od 1994 r., a w tych wyborach osiągnął najlepszy wynik spośród kandydatów tego ugrupowania, bo poparło go ponad 5,3 tys. mieszkańców.

Fotel wiceprzewodniczącego zapewne przypadnie przedstawicielowi Nowoczesnej, a także Platformie. W przypadku PO ochotę na tę funkcję mają panie radne.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że szefem klubu Koalicji Obywatelskiej, który tworzą radni Platformy i Nowoczesnej, zostanie Marek Sternalski.

W nadchodzącej kadencji ma być mniej komisji w Radzie Miasta. O to, kto stanie na ich czele rozegra się emocjonująca batalia i to głównie wewnątrz Koalicji Obywatelskiej, która ma zdecydowaną większość w radzie. Raczej nikt nie będzie się bił o przewodniczenie komisji skarg, wniosków i petycji, którą trzeba obowiązkowo powołać, bo praca w niej zapowiada się na ciężką.

Na kierowanie pracami jakiejkolwiek komisji nie ma co liczyć Lewica czy Prawo do Miasta, bo zdobyły w radzie po dwa mandaty, a więc nawet nie utworzą klubów.

PiS „na otarcie łez” dostanie dwie komisje, w optymistycznym wariancie trzy. Będzie to komisja rewizyjna, której szefem tradycyjnie jest radny opozycji i na przykład sportu.

– Rozdanie stanowisk przewodniczących komisji powinno być uczciwe co oznacza trzy, cztery komisje dla naszego klubu – mówi M. Rozmiarek, podkreślając, że to wymaga negocjacji. – Mamy świadomość, że Koalicja Obywatelska wygrała te wybory, ale nie wolno zapominać, że co piąty poznaniak głosował na PiS. Liczymy na pracę ponad podziałami dla dobra Poznania.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.