Poznań: Zakon Chrystusowców zapłacił milion złotych ofierze księdza-pedofila. Ale złożył kasację od niekorzystnego wyroku

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
LUCA

Poznań: Zakon Chrystusowców zapłacił milion złotych ofierze księdza-pedofila. Ale złożył kasację od niekorzystnego wyroku

LUCA

Zakon Chrystusowców, który zgodnie z wyrokiem sądu zapłacił 1 mln złotych zadośćuczynienia ofierze księdza pedofila, nadal nie zgadza się z tym orzeczeniem. Prawnik zakonu, adw. Krzysztof Wyrwa, złożył kasację do Sądu Najwyższego.

Jak wynika z wypowiedzi adw. Krzysztofa Wyrwy dla Radia Zet, które jako pierwsze poinformowało o kasacji, zdaniem Chrystusowców ksiądz-pedofil działał "na własny rachunek".

Tym samym zakon nie czuje się odpowiedzialny za przestępstwa popełniane przez swojego członka.

Tymczasem z relacji dziewczyny wynikało między innymi, że mieszkała na plebanii u księdza Romana B. Inni księża musieli wiedzieć, że spędza z duchownym dnie i noce. Przypomnijmy, że ksiądz Roman B. został zatrzymany w 2008 roku, tuż przed wyjazdem na misję do Anglii. Usłyszał zarzuty wielokrotnego wykorzystania nieletniej pochodzącej z trudnej rodziny. Sąd stwierdził, że uczynił z niej seksualną niewolnicę.

Zakon Chrystusowców, reprezentowany w tej sprawie przez adw. Krzysztofa Wyrwę, nie zgadza się z wyrokiem poznańskiego sądu.
Łukasz Gdak Zakon Chrystusowców, reprezentowany w tej sprawie przez adw. Krzysztofa Wyrwę, nie zgadza się z wyrokiem poznańskiego sądu.

Ksiądz Roman B. został skazany na 4 lata więzienia. Miał siedzieć dwa razy dłużej, ale karę mu skrócono do 4 lat, bo sąd odwoławczy uznał, że ma zaburzenia w kierunku pedofilii oraz trudności z kontrolowaniem popędu. Po wyjściu na wolność w 2012 roku trafił do zakonu Chrystusowców w Puszczykowie pod Poznaniem. Przez lata nie został wydalony ze stanu kapłańskiego.

Stało się to dopiero po tym, gdy sprawę nagłośniły media, a pokrzywdzona dziewczyna pozwała zakon o wysokie zadośćuczynienie. W ubiegłym roku poznański Sąd Apelacyjny prawomocnie przyznał dziewczynie 1 mln zł zadośćuczynienia od zakonu oraz dożywotnią rentę.

Sąd uznał odpowiedzialność zakonu - pracodawcy Romana B. za jego haniebne czyny. Zakon pieniądze wypłacił, ale z wyrokiem się nie zgadza, czego efektem jest obecna kasacja do Sądu Najwyższego.

LUCA

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.