Poznańskie ulice z nowymi nazwami. Warzywnymi!

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Poznańskie ulice z nowymi nazwami. Warzywnymi!

Bogna Kisiel

Szpinakowa, Jarmużowa, Kabaczkowa, Ogórkowa, Pietruszkowa, Groszkowa – która z nazw ulic jest bardziej smaczna? – Groszkowa – nie ma wątpliwości Tomasz Lipiński, radny Platformy. – Choć szpinak też lubię.

Po Szparagowej, Dyniowej, Brokułowej, Rzodkiewkowej czy Jagodowej na terenie objętym planem „Folwark Michałowo” pojawią się kolejne „warzywne” nazwy ulic.

– Podoba mi się, że Poznań ma charakterystyczne dla danego rejonu nazwy ulic

– twierdzi radny Tomasz Lipiński. – Jak usłyszy się jakąś nazwę, to od razu wiadomo, w której części miasta znajduje się taka ulica.

Tomasz Lipiński przyznaje jednak, że rodzi to również pewne problemy.

– Jeśli pewien fragment miasta silnie rozwija się, jak na przykład Michałowo, to trzeba szukać coraz dziwniejszych nazw – wskazuje Tomasz Lipiński. – Wydaje się jednak, że mieszkańcy to akceptują. Nie protestują, chcą mieszkać przy takich ulicach.

Rada Osiedla Szczepankowo-Spławie-Krzesinki nie ma nic przeciwko takim propozycjom i pozytywnie zaopiniowała projekty uchwał w sprawie nadania ulicom nazw: Szpinakowa, Jarmużowa, Kabaczkowa, Ogórkowa, Pietruszkowa i Groszkowa. Także radni z komisji kultury i nauki przystali na nie.

Istotne jest, że jedyne skutki finansowe, które niosą ze sobą nowe nazwy ulicy ograniczają się jedynie do kosztów tabliczek z ich nazwami.

Wybitne postaci

Jednolite nazewnictwo utrzymywane jest także na Strzeszynie. Tutaj w rejonie Literackiej i Żołnierzy Wyklętych pojawią się ulice: Elżbiety Zawackiej (prof. nauk humanistycznych, żołnierz AK, jedyna kobieta wśród „cichociemnych”); Romana Konkiewicza (lekarz, działacz społeczno-polityczny zamordowany przez Niemców w Forcie VII); Jana Wiencka (uczestnik Powstania Wielkopolskiego, rozstrzelany w Forcie VII); Adama Poszwińskiego (dziennikarz i polityk, uczestnik Powstania Wielkopolskiego, trafił do Fortu VII, zamordowany przez Niemców), Moniki Cegłowskiej (łączniczka Franciszka Witaszka, powieszona w Forcie VII).

Na terenie Kiekrza trzy ulice zyskają nowe nazwy: Cumownicza, Burtowa i Szalupowa. Na Starołęce droga wewnętrzna będzie nosić imię podróżnika Tony’ego Halika, a patronką ulicy odchodzącej od Głogowskiej zostanie Maria Lange, najwszechstronniejsza sportsmenka Wielkopolski w okresie międzywojennym.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.