Pracownicy kopalni wciąż będą górnikami czy zmienią pracę?

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Danielewicz

Pracownicy kopalni wciąż będą górnikami czy zmienią pracę?

Marta Danielewicz

Górnicy czekają na pozytywną decyzję Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie odkrywki Ościsłowo. W związku z tym odbędzie się w środę w sejmie nadzwyczajne posiedzenie komisji energetyki.

Już w grudniu tego roku zamknięta zostanie elektrownia Adamów. Do pracowników dotarły już pierwsze listy zwolnień grupowych. Niektórzy z nich zostaną przeniesieni z kolei do pracy w kopalni Adamów, która ma jeszcze działać przynajmniej dwa lata.

Górnicy z rejonu konińskiego mają jednak nadzieję, że praca dla nich będzie w regionie przy wydobyciu węgla brunatnego z odkrywki Ościsłowo.

Jednak póki co - nie zapadła w tej sprawie żadna decyzja. Po negatywnej opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wszyscy wyczekują odpowiedzi Generalnej, do której spółka górnicza PAK KWB Konin się odwołała.

– Decyzja miała zapaść we wrześniu. Jest już listopad. Ewidentnie widać, że polityka w tej sprawie bierze górę, a cierpią przy tym pracownicy z całego regionu. Przecież około 8 tysięcy osób zostanie bez pracy. To nie tylko pracownicy kopalni PAK, ale także przedsiębiorstw, współpracujących z nami. A przecież bezrobocie w Koninie już jest na poziomie 12 procent

– mówi Grzegorz Matuszak, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność PAK KWB Konin.

W dalszej części artykułu:

 • Czy opieszałość rządu w tej sprawie może wpłynąć na stabilizację energetyczną kraju?
 • Jakie szkody kopalnia Adamów wyrządziła w środowisku?
Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.