Pracownicy szpitala obawiają się likwidacji oddziałów

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Gabriela Bogaczyk

Pracownicy szpitala obawiają się likwidacji oddziałów

Gabriela Bogaczyk

Pracownicy Szpitala Neuropsychiatrycznego alarmują, że zaplanowana jest likwidacja dwóch oddziałów, dwóch poradni oraz ZOL-u. Dyrektor wyjaśnia, że warianty są różne i jeszcze nic nie jest przesądzone. Jak może wyglądać restrukturyzacja?

„W styczniu 2018 r. zamknięto jeden z dwóch funkcjonujących oddziałów neurologicznych (zmniejszyło to ilość miejsc w oddziałach neurologicznych z 84 do 40) oraz oddział psychiatryczny dla chorych na gruźlicę. Obecny tzw. plan naprawczy, według naszej wiedzy, zakłada likwidację drugiego oddziału neurologicznego, oddziału internistycznego, zakładu opiekuńczo-leczniczego oraz poradni specjalistycznych - neurologicznych i logopedycznej” - wyliczają w anonimowym liście do redakcji pracownicy Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie.

Pracownicy szpitala obawiają się likwidacji oddziałów
Małgorzata Genca

Dodają, że takie plany są niezrozumiałe w świetle stałych zapewnień władz o bezproblemowym i szerokim dostępie pacjentów do leczenia oraz skracaniu kolejek do poradni specjalistycznych. „Oddziały te również zapewniają opiekę w zakresie leczenia schorzeń somatycznych pacjentom z zaburzeniami psychicznymi, którzy niechętnie przyjmowani są i leczeni w innych szpitalach” - tłumaczą autorzy listu.

Dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego odpowiada, że nic nie jest jeszcze przesądzone. - To jest dopiero projekt planu naprawczego, z którym musi zapoznać się marszałek i go zaopiniować. Jest wiele wariantów, dlatego trudno teraz powiedzieć jak będzie wyglądać restrukturyzacja szpitala. Ze swojej strony mogę zapewnić, że nie ucierpią na niej pracownicy, bo nie przewiduję żadnych zwolnień grupowych. Również pacjenci nie muszą obawiać się ograniczonego dostępu do leczenia ze względu na to, że pieniądze z naszego ryczałtu trafią do innych jednostek w Lublinie - argumentuje Piotr Dreher, szef Szpitala Neuropsychiatrycznego.

I dodaje, że w planie jest na pewno wyjście z sieci szpitali, bo lubelska lecznica jest jedynym szpitalem psychiatrycznym w Polsce, który ma finansowanie poprzez kontraktowanie świadczeń oraz ryczałt w ramach sieci. - Dla nas ryczałt jest kompletnie nieopłacalny, bo tylko w pierwszej połowie tego roku musiałem dołożyć 4,5 mln złotych na funkcjonowanie oddziału neurologii, interny oraz poradni neurologicznej i logopedii - wyjaśnia Dreher.

Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego potwierdza te słowa i dodaje, że dyrektor szpitala zobowiązany jest do podejmowania racjonalnych decyzji, mając na uwadze, że te świadczenia są wykonywane także w innych podmiotach na terenie Lublina i województwa. - W związku z tym zadania tych oddziałów przejmie inna lubelska placówka podległa samorządowi. W „Programie naprawczym” nie przewidziano likwidacji zakładu opiekuńczo-leczniczego - zapewnia Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka.

Gabriela Bogaczyk

Komentarze

7
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

fix7

Zgadzam się z wypowiedzią poniżej... Oddziały takie jak i interna czy neurologia były i będą potrzebne!!! Moja babcia dzięki lekarzom na Internie żyje i za to DZIEKUJE lekarzom tam pracującym. Dziękuję za opiekę, życzliwość i zaangażowanie.

grzegorzsiedlecki.gs

Jak dla mnie to są kompletne bzdury!!
Tłumaczenia zarządzających nie są logiczne! Nie po to zostały wydane pieniądze na rezonans i tomograf, by teraz to lekką ręką likwidować oddziały. Ktoś kiedyś inwestował, by podnieść standard leczenia pacjentów uskutecznić je i przyspieszyć. Dzisiaj mówi się, że inne placówki przejmą pacjentów, ok.. Tylko jak bardzo wydłużą się kolejki?? Z pół roku do roku? Kompletny nonsens!! Jak ma funkcjonować oddział psychiatryczny bez interny??Czy szanowny Pan marszałek zdaje sobie z tego sprawę?? Zamiast wdrażać plan naprawczy i iść w kierunku zamykania proponuję zastanowić się nad rozwojem i dalszą inwestycja w sprzęt, szkolenie lekarzy, a co za tym idzie w lepsze i szybsze leczenie pacjentów. Społeczeństwo starzeje się, takie oddziały będą potrzebne w jeszcze większym rozmiarze. Zarządzanie szpitalem różni się od nie funkcjonującego zakładu produkcyjnego. Kiedy to ktoś zrozumie????

dorota.bednara

Kto to wymyślił!!??,bez oddziału wewnetrznego mój brat by umarł, opieka profesjonalna ktora uratowała mu życie. Alkoholizm to też choroba trzeba leczyć....

JacekPlaceK

Leczę się neurologicznie w tym szpiatalu i nie wyobrażam sobie skasowania poradni albo oddzialu. W innych poradniach musiałam czekać kilka miesięcy w kolejce, tutaj dostałem się do lekarza prawie z dnia na dzień. Nie wiem co zrobię :/ co z innymi pacjentami?!?!?!? Jak zwykle o chorych nikt nie myśli!!

pracownicylublin

"zarzynanie" służby zdrowia w lubelskim, a w szczególności Szpitala Neuropsychaitrycznego trwa. Likwidacja łóżek somatycznych (interna, neurologia, zol somatyczny) oraz poradni neurologicznych i logopedycznych na pewno "poprawi" funkcjonowanie służby zdrowia w Lublinie i "zwiększy" dostępność do świadczeń. Prognozy epidemiologiczne na najbliższe lata są takie, że tego typu łóżek już brakuje i w przyszłości będzie ich jeszcze bardziej brak. Los chorych nikogo z włodarzy nie interesuje. Ciekwawe, która placówka przejmie zadania tych zlikwidowanych?

greg85

dlaczego tak sie robi??jestem pacjentem Poradni Neurologicznej..tylko tutaj nie ma długiego czasu w kolejce.. gdzie mamy isć??...to sa jakies żarty...

pracownicylublin

Projekt planu naprawczego...a jak bedzie plan naprawczy zatwierdzony to wtedy protesty pracowników nie mają już sensu...zniknie 40 łózek neurologii, 25 interny,rehabilitacja tak dobrze działająca, baza diagnostyczna- CT i MRI, poradnie. logopedyczna neurologiczna, psychologiczna.Pan dyrektor mówi ze zol zostanie--zakład opiekuńczo leczniczy tak ..ale dla psychicznie chorych..obecny plan naprawczy zakłada likwidacje 35 łóżkowego dobrze wyposażonego ZOL ogólnego.Czy to jest właśnie plan naprawczy????Naprawdę ???

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.