Sylwia Arlak

Prawybory w NY: Trump pewny, Sanders walczy

Sylwia Arlak

Największe szanse na wygranie kluczowych prawyborów w stanie Nowy Jork od początku dawano Hillary Clinton i Donaldowi Trumpowi.

Niekwestionowanymi faworytami prawyborów w stanie Nowy Jork byli republikanin Donald Trump i kandydatka Demokratów Hillary Clinton. Nie było tajemnicą, że głosowanie będzie kluczowe w kwestii wyboru kandydatów w listopadowych wyborach prezydenckich. Co więcej, dla przeciwnika byłej sekretarz stanu, demokraty Berniego Sandersa, była to ostatnia szansa na zwycięstwo.

68-letnia Clinton liczyła na sukces, choć jej rywal, 74-letni socjalista Bernie Sanders, coraz mocniej deptał polityk po piętach. Była sekretarz stanu miała nadzieję na powtórkę z 2008 r., kiedy to podczas prawyborów w Nowym Jorku w wielkim stylu pokonała Baracka Obamę.

Sanders dwoił się i troił, żeby zwiększyć swoją szansę na sukces. Tuż przed kolejnymi prawyborami podkreślał, że jego kampania jest finansowana z prywatnych darowizn. Jednocześnie skrytykował Clinton za przyjmowanie środków od korporacji. Jego zdaniem Clinton potępia bankierów i jednocześnie bierze od nich dotacje.

Bernie Sanders wykorzystuje każdą okazję, by zaatakować swoją rywalkę. Ostatnio wypomniał jej np., że w 2013 r. zagłosowała za interwencją Stanów Zjednoczonych w wojnie w Iraku. Według tego polityka był to największy błąd polityki zagranicznej w historii współczesnej Ameryki.

Gorąco było też podczas ostatniej, „najbardziej dramatycznej z dziewięciu dotychczasowych debat” demokratycznych kandydatów. Jak relacjonowała stacja CNN, na terenie stoczni w Brooklynie Hillary Clinton i Bernie Sanders na zmianę obrzucali się oskarżeniami.

Sondaże nie pozostawiały jednak żadnych wątpliwości – to właśnie Clinton miała wygrać wtorkowe prawybory w Nowym Jorku. Portal RealClearPolitics przewidywał, że uzyska ona 53,5 proc. poparcia wyborców Partii Demokratycznej, Sanders – 41 proc.
Przypominano, że przegrana Sandersa w Nowym Jorku będzie oznaczała kres jego walki w tych prawyborach. Pewny zwycięstwa był za to kandydat Partii Republikańskiej Donald Trump.

Sylwia Arlak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.