Norbert Kowalski

Prof. Maciej Gutowski: W demokracjach eliminuje się źródła potencjalnego wpływu politycznego na sędziów, a u nas się je zwiększa

Prof. Maciej Gutowski uważa, że zmiany dotyczące Sądu Najwyższego są niekonstytucyjne. Fot. Piotr Robakowski Prof. Maciej Gutowski uważa, że zmiany dotyczące Sądu Najwyższego są niekonstytucyjne.
Norbert Kowalski

Z prof. Maciejem Gutowskim, dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, o zmianach w Sądzie Najwyższym i przyszłości wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Jak Pan ocenia sytuację związaną ze zmianami w Sądzie Najwyższym?
Źle oceniam. Rozumiem potrzebę zmian wymiaru sprawiedliwości i jestem pierwszy, który od lat to akcentuje. Ale zmiana musi być dokonywana z poszanowaniem reguł, nie tylko konstytucyjnych, ale też wynikających z prawa międzynarodowego i wypracowanych przez lata rozumowań prawniczych. To nie jest tak, że można otworzyć konstytucję, nie mając wystarczającej wiedzy, i wyczytać z niej to, co jest potrzebne dla doraźnych potrzeb polityków. I nie można próbować niweczyć funkcjonowania konstytucyjnego organu, jakim jest Sąd Najwyższy, wysłać na emeryturę sędziów pomimo ich konstytucyjnie zagwarantowanej nieusuwalności oraz usunąć pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Usunięcie prezesa Sądu Najwyższego z urzędu przy pomocy uchwalonej w tym celu ustawy zmieniającej kryteria powołania już było określone jako niedopuszczalne przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie Baka przeciwko Węgrom. I wyraźnie powiedziano, że w państwie prawa władza ustawodawcza nie może arbitralnie eliminować sędziego.

W takim razie czy można spodziewać się, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdzi podobnie w przypadku Polski?
Można się spodziewać, że Trybunał Sprawiedliwości UE czy Europejski Trybunał Praw Człowieka staną po stronie prawa. W sprawie sędziów Trybunału Obrachunkowego Portugalii, Trybunał Sprawiedliwości UE przesądził, że ma prawo oceny działania wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich. Ja nie staję ani za sędziami, ani za opozycją, ani za większością parlamentarną. Polityka mnie nie interesuje. Szanuję prawo większości parlamentarnej do przeprowadzania reform. Ale polska konstytucja i prawo międzynarodowe wymagają, by te reformy były przeprowadzane zgodnie z regułami konstytucji, traktatów i umów międzynarodowych. I na tym polega problem.

Czy Małgorzata Gersdorf nadal jest pierwszym prezesem Sądu Najwyższego? Jak w najbliższych tygodniach lub miesiącach może funkcjonować Sąd Najwyższy? Tego dowiesz się z dalszej części rozmowy

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.