Redakcja

Przed nami IX Wieczór z literaturą ukraińską w Lublinie

Przed nami IX Wieczór z literaturą ukraińską w Lublinie Fot. mat. organizatorów
Redakcja

Znany ukraiński poeta i prozaik Ołeksandr Irwaneć będzie gościem IX Wieczoru z literaturą ukraińską w Lublinie.

Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą niedzielę (5 czerwca) o godz. 18 w filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego przy ul. Peowiaków 12. Tym razem na spotkaniu gościć będzie Ołeksandr Irwaneć z Irpienia. Ukraiński poeta i prozaik zaprezentuje m.in. wiersze z okresu wojny, które powstały po lutowej inwazji Rosji na Ukrainę. Spotkanie poprowadzi Andrij Saweneć, a całość odbędzie się w języku ukraińskim.

Twórczość Ołeksandra Irwaneć'a znalazła się w pojedynczych egzemplarzach m.in. na łamach takich polskich czasopism jak „Akcent” czy „Literatura na świecie”. Na polskim rynku ukazały się m.in. takie pozycje jego autorstwa, jak dramat „Recording i inne twory” (w tłumaczeniu Przemysława Tomanka) czy powieści „Riwne/Rowno” i „Choroba Libenkrafta” (w tłumaczeniu Natalii Bryżko-Zapór).

Cykl „Wieczorów z literaturą ukraińską w Lublinie” to spotkania literackie z wybitnymi współczesnymi pisarzami i poetami ukraińskimi. Organizowane w jego ramach wydarzenia dedykowane są zarówno do Ukraińców przebywających w Lublinie, jak i do wszystkich mieszkańców miasta, którzy interesują się ukraińską literaturą oraz znają lub rozumieją ten język.

„Wieczory z literaturą ukraińską są elementem tworzenia przestrzeni własnego życia kulturalnego (w tym literackiego) dla mieszkających w Lublinie Ukraińców. Nie ma raczej wątpliwości, że w Lublinie jest odpowiedni potencjał i potrzeba istnienia takiej swoistej ukraińskiej „niszy” życia kulturalnego miasta” - przekonują organizatorzy.

Organizatorem spotkań jest Towarzystwo Ukraińskie oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

Niedzielne wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Artema Wałacha, p.o. Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie.

Więcej szczegółów znajdziecie w wydarzeniu na Facebooku.

IX Wieczór z literaturą ukraińską w Lublinie swoim patronatem medialnym objęli: „Kurier Lubelski”, Polskie Radio Lublin oraz TVP3 Lublin.

[polecane]23090123,23087389,23069669,23090485,23067227,23064725,1;POLECAMY:[/polecane]

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.