Maciej Czerniak

Przed nami nowy ład. Pandemia odsłoniła słabości naszego, zachodniego świata

Prof. Golinowski uważa, że nawet zaszczepienie znacznej części społeczeństwa nie będzie oznaczało automatycznego powrotu do normalności. "Wychodzenie Fot. Polskapress/Archiwum Prof. Golinowski uważa, że nawet zaszczepienie znacznej części społeczeństwa nie będzie oznaczało automatycznego powrotu do normalności. "Wychodzenie z tego kryzysu zajmie lata".
Maciej Czerniak

To czas przełomu, bo jeszcze przed pandemią obserwować można było erozję ładu, który był lansowany przez zachód. Ładu liberalnego. Pandemia nasiliła te procesy z uwagi na totalne nieprzygotowanie państw zachodu na tę sytuację. To jest właśnie efekt tego nadmiernego urynkowienia i liberalizacji - mówi prof. Janusz Golinowski, politolog Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Pół roku temu mówiąc o skutkach kryzysu pandemii wieszczył pan czarną wizję przyszłości, świata przemodelowanego, końca obecnego ładu. Również politycznego. Właśnie przedłużono w Polsce ograniczenia do 18 kwietnia. W jakim punkcie jesteśmy?

To czas przełomu, bo jeszcze przed pandemią obserwować można było erozję ładu, który był lansowany przez zachód.

Unia Europejska jest bezradna, zawiesiła się na problemie domniemanych, abstrakcyjnych praw człowieka. Dlaczego? Więcej czytaj w dalszej części wywiadu.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.