Przed nami premiera wydawnicza książki „Jerzy Giedroyc, Józef Łobodowski. Listy 1947–1988”

Czytaj dalej
Fot. mat. prasowe
Redakcja

Przed nami premiera wydawnicza książki „Jerzy Giedroyc, Józef Łobodowski. Listy 1947–1988”

Redakcja

Na rynku wydawniczym ukazał się tom z serii Archiwum „Kultury”, który prezentuje obszerną korespondencję pomiędzy redaktorem Jerzym Giedroyciem i Józefem Łobodowskim. Za opracowanie zbioru odpowiada Bogumiła Berdychowska, która będzie obecna podczas spotkania wydawniczego w Lublinie.

Książka „Jerzy Giedroyc, Józef Łobodowski. Listy 1947–1988” zawiera korespondencję wymienianą między redaktorami, podczas gdy Łobodowski przebywał na emigracji w Madrycie. Zbiór składający się z 839 listów pochodzących z okresu 1947-1988 r. powstał dzięki wspólnemu nakładowi Fundacji Kultury Paryskiej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Wydawnictwa Więź. Tom jest próbą przypomnienia postaci Józefa Łobodowskiego, który był m.in. tłumaczem współczesnej i dawnej poezji ukraińskiej (oraz redaktorem naczelnym Kuriera Lubelskiego - w październiku 1932 r. przejął redakcję po Józefie Czechowiczu). Książka opowiada także o budowaniu relacji polsko-ukraińskich przez redaktora „Kultury”.

Czasopismo Kultura Enter i Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na premierę wydawniczą, która odbędzie się już w najbliższy czwartek (21 lipca) o godz. 17 na patio pubu „Bałagan” (dawna Cafe Próba) przy ul. Grodzkiej 5a. Podczas wydarzenia obecna będzie autorka książki prezentującej listy Giedroycia i Łobodowskiego - Bogumiła Berdychowska. To polska redaktorka i publicystka, która specjalizuje się w stosunkach polsko-ukraińskich i w historii Ukrainy. Współpracuje m.in. z Ośrodkiem Myśli Politycznej oraz Fundacją im. Stefana Batorego, a także Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, jest współzałożycielką i członkinią Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą. Pełni także funkcję sekretarza Forum Polsko-Ukraińskiego oraz kierowniczki działu programów stypendialnych w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. Bogumiła Berdychowska jest również edytorką korespondencji Jerzego Giedroycia z pisarzami emigracyjnymi. Rozmowę z nią poprowadzi w Lublinie Rafał Wnuk (polski historyk, politolog i profesor nauk humanistycznych).

Spotkanie związane z premierą wydawniczą książki „Jerzy Giedroyc, Józef Łobodowski. Listy 1947–1988” zostało objęte patronatem medialnym Kuriera Lubelskiego.

[polecane]23284763,23283521,23267257,23266821,23287249,23287227,1;POLECAMY:[/polecane]

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.