Leszek Kalinowski

Przed pierwszym dzwonkiem

Te dzieci z Kargowej na początek edukacji dostały elementarze.Co dostaną pierwszaki w tym roku? Fot. Mariusz Kapała Te dzieci z Kargowej na początek edukacji dostały elementarze.Co dostaną pierwszaki w tym roku?
Leszek Kalinowski

Zielona Góra. To będzie inny rok szkolny niż dotychczasowe. Mało będzie klas pierwszych w podstawówkach, do gimnazjów przyjdzie ostatni rocznik. Dalej już reforma...

Nowy rok szkolny oznacza początek działalności nowych zespołów edukacyjnych (połączenie podstawówek z przedszkolami lub gimnazjami). A w związku z tym trzeba było ogłosić konkursy na dyrektorów tych placówek. Odbyły się one 18-19 sierpnia, ale jak informuje zastępca naczelnika wydziału oświaty Lidia Gryko, niestety, nie wszystkie zostały rozstrzygnięte.

I tak od 1 września dyrektorami w nowych zespołach edukacyjnych będą: Jolanta Szlachetka (ZE nr 4 - Drzonków), Małgorzata Klinowska (ZE nr 5 - Ochla), Przemysław Grabiec (ZE nr 6 - Przylep), Władysław Kondras (ZE nr 8 - Zawada). Konkursy nie zostały rozstrzygnięte w zespołach nr 1 (Chynów) i 3 (os. Pomorskie) oraz nr 7 w Starym Kisielinie.

Zespoły powstały na mocy uchwały, którą podjęli radni (na wniosek radnych dzielnicy Nowe Miasto). Po roku trzeba będzie ponownie zmienić uchwałę, bo z oświatowej mapy mają zniknąć gimnazja. W tych placówkach na pewno rok będzie nerwowy. Zostaną one w przyszłym roku szkolnym przekształcone na ośmioletnie podstawówki lub całkowicie wygaszone. Pierwszoklasiści, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w gimnazjach będą ostatnim, historycznym rocznikiem... Obecni szóstoklasiści pozostaną w podstawówkach jeszcze przez dwa kolejne lata (klasa siódma i ósma).

Rok szkolny 2016/2017 w Zielonej Górze rozpocznie 16.836 uczniów, z tego: 7.818 w szkołach podstawowych (385 w oddziałach zerowych, 405 w klasach I szkół podstawowych), 3.076 w gimnazjach, 5.942 w szkołach ponadgimnazjalnych. - W roku szkolnym 2016/2017 uruchomiliśmy 20 oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych tzw. zerówek (najwięcej w SP 11 - 3 oddziały) i 20 klas pierwszych (najwięcej - po 3 oddziały w SP 11 i SP 18) - wylicza Lidia Gryko. - Nowy rok szkolny rozpocznie około 2.200 nauczycieli pełno i niepełnozatrudnionych.

Nowy rok szkolny rozpocznie około 2.200 nauczycieli pełno i niepełnozatrudnionych

Trzy klasy pierwsze będą liczyć po 25 osób, pozostałe są mniej liczne (nawet po 17 czy 18 osób). Ustawa o systemie oświaty zakłada, że oddziały powinny mieć do 25 uczniów. Jeśli liczą więcej, oprócz nauczyciela klasie przysługuje tzw. asystent. W publicznych, miejskich przedszkolach od września opiekę znajdzie 4.013 dzieci w wieku od trzech od sześciu lat. - W czasie wakacji dokonano wielu remontów i modernizacji. Zaadoptowano również pomieszczenia w przedszkolach na dodatkowe oddziały, a w szkołach dostosowano niektóre sale lekcyjne na klasy dla oddziałów zerowych - dodaje L. Gryko

W okresie wakacji dokonano wielu remontów i modernizacji. Zaadoptowano również pomieszczenia w przedszkolach na dodatkowe oddziały, a w szkołach dostosowano niektóre sale lekcyjne na klasy dla oddziałów zerowych. Na wakacyjne remonty i modernizacje miasto wydało ponad 2 mln zł. Między innymi przedszkole nr 11 dostało 100 tys. zł, nr 10 i 22 - po 90 tys. zł, a nr 13 - 80 tys. W Szkole Podstawowej nr 1 wydano 119 tys. zł, w SP-18 - 141 tys. zł, w Zespole Edukacyjnym nr 2 - 151 tys. zł, w ZE nr 3 - 136 tys. zł, a w Gimnazjum nr 7 - 153 tys. zł.

Dzięki tym pieniądzom w szkołach i przedszkolach pojawią się nowe sale, łazienki, meble, a także piece, w tym do wyrobu ceramiki. Będzie nowe ogrodzenie, dach, parkiety w salach gimnastycznych.

Miejska inauguracja roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się 1 września br. w III LO im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego o godzinie 13.00. Uczniowie i nauczyciele zyskują tam nową halę sportową. To jedno z dużych zadań budżetu obywatelskiego 2015. W tym roku III LO znów wygrało. Tym razem głosy zbierano na budowę stołówki, co jest bardzo ważne, zwłaszcza dla dojeżdżających uczniów.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.