Przemysław Franczak - smecz towarzyski: Premier obwoźny

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski / Polska Press
Przemysław Franczak

Przemysław Franczak - smecz towarzyski: Premier obwoźny

Przemysław Franczak

Wybory samorządowe zamieniły się w plebiscyt popularności Mateusza Morawieckiego. Premier ochoczo chwycił wędzidło, zaprzągł się do kampanijnego wozu z napisem Prawo i Sprawiedliwość i pociągnął go po Polsce. Zepchnął wszystkich w cień, kandydatów własnej partii przede wszystkim, nawet wszechmocnemu prezesowi partii odstąpił jedynie przywilej wbicia słupka na plaży koło Sztutowa. Podjął duże ryzyko, bo ogólny niedzielny wynik może zdeterminować jego polityczną przyszłość, a jednocześnie mimowolnie (?) zmienił charakter wyborów: z lokalnego na bardziej globalny. Co akurat dobre nie jest. A przynajmniej nie dla samorządów.

Wysiłki i wydolność PMM budzić mogą jednak podziw, w ostatnich tygodniach wykazał się kondycją triathlonisty olimpijczyka, mającego na dodatek dostęp do urządzenia do bilokacji (nie mylić z relokacją), co potwierdzałoby proinnowacyjne nastawienie rządu. Pojawiał się znienacka to tu, to tam, bywał, przemawiał, obiecywał, odkupywał, repolonizował. I w swoich działaniach wydawał się skuteczny i przekonujący. Wprawdzie premier nie ma krasomówczego daru, ale ma pewność siebie i dar leniwego plecenia o niczym. W Zakopanem powie coś o Janosiku, na spotkaniu Koła Gospodyń Wiejskich o sękaczu, gdy pojedzie do Bułgarii ani chybi będzie mówił o sałatce szopskiej. Ludzie jednak teraz nie potrzebują porywających mów, w cenie są słowa proste i swojskie. Najlepiej, żeby jeszcze było trochę patriotycznie, trochę regionalnie, a trochę ckliwie, wtedy wyborcy są w stanie bezboleśnie przełknąć i przetrawić każdą miskę ryżu.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Przemysław Franczak

Kraków, wszechświat i cała reszta. Wydawca, autor felietonów: społeczno-polityczno-kulturalnego "Smecza towarzyskiego" oraz sportowego "Sporty bez filtra". Korespondent Polska Press Grupy z siedmiu igrzysk olimpijskich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.