Przeprowadzki lubelskich urzędników. W jednym będą stali domu

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Artur Jurkowski

Przeprowadzki lubelskich urzędników. W jednym będą stali domu

Artur Jurkowski

Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie oraz Zarząd Transportu Miejskiego szukają nowej, wspólnej siedziby. Ratusz ma wydać w tym roku na wynajem powierzchni biurowej dla urzędników 2,8 mln zł.

- To ciekawa oferta - przyznaje Zbigniew Gołąb, właściciel Lubelskiej Giełdy Nieruchomości. Dwie podległe ratuszowi jednostki szukają wspólnie nowej siedziby. Chodzi o Zarząd Dróg i Mostów oraz Zarząd Transportu Miejskiego.

- To instytucje o podobnym charakterze działalności. Umieszczenie ich w tym samym biurowcu wydaje się ze wszech miar zasadne - tłumaczy Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.

Łącznie ZDiM i ZTM potrzebują 3,7 tys. metrów kwadratowych biur. Dla porównania, 12-piętrowy ratuszowy biurowiec przy Wieniawskiej 14 ma 7,3 tys. mkw, a Pedet - 4,5 tys. mkw.

Tym jest za ciasno…

W ZDiM pracuje obecnie 116 osób, z czego 112 ma swoje biura przy Krochmalnej 13. - Pracownicy siedzą praktycznie jeden na drugim. Tu jest już zdecydowanie za ciasno - argumentuje Kieliszek.

Urzędnicy mają do dyspozycji 1734 mkw. Tyle mieści się w dwóch budynkach wynajmowanych od Krajowej Spółki Cukrowej.

Pracownicy ZDiM przeprowadzili się tu w lutym 2012 r. Wtedy było ich ok. 70. Miesięczny czynsz wynosi 52 tys. zł. - Plus media, a wysokość tych opłat jest zmienna - dodaje Kieliszek.

- Ku zaskoczeniu KSC, z przyczyn bliżej nieznanych, w sierpniu 2016 roku dyrektor ZDiM wypowiedział umowy najmu. Okres wypowiedzenia wynosi 12 miesięcy - informuje Sandra Malinowska, rzeczniczka KSC.

Krajowa Spółka Cukrowa zapowiada, że będzie szukać kolejnych najemców. - Ewentualne decyzje o sprzedaży terenów uzależniamy od kierunku określenia przeznaczenia ich w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego - zastrzega Malinowska.

Tym samym firma zostawia sobie furtkę do zbycia nieruchomości. - Wobec toczącej się procedury planistycznej nie możemy obecnie mówić ani o terminach ewentualnej sprzedaży, ani o zakresie rzeczowym, ani o wartości i cenie - dodaje Malinowska.

…a tym rozbiorą budynek

W trudniejszym niż ZDiM położeniu jest ZTM. Urzędnicy odpowiedzialni za komunikację zbiorową za chwilę stracą w ogóle dach nad głową. Budynek, który zajmują przy al. Kraśnickiej, ma być wyburzony. Jest to związane z budową City Center, czyli kompleksu biurowo-mieszkalno-usługowego.

- A tym samym nie ma możliwości przedłużenia umowy dzierżawy, która wygasa z końcem maja - podkreśla Monika Fisz z zespołu prasowego ZTM. W ZTM pracują 82 osoby.

Klima to już standard

Urzędnicy nie precyzują dzielnicy czy rejonu Lublina, gdzie ma być zlokalizowany biurowiec. - Chodzi o teren całego miasta -wyjaśnia Kieliszek. - Specyfika zadań ZTM, a przede wszystkim obsługa klientów, determinują lokalizację z dogodnym dostępem dla pasażerów do siedziby ZTM - uzupełnia Fisz.

Przy biurowcu musi być parking na ok. 200 aut. Pokoje dla pracowników mają być maksymalnie trzyosobowe. Na jednego urzędnika nie może przy-padać mniej niż 10 mkw. powierzchni. W jednoosobowych pokojach - ma ich być 15 - wysokość pomieszczeń nie może być mniejsza niż 3 metry.

Biura muszą być klimatyzowane - klimatyzacja to obecnie standard - przekonuje Kieliszek. Biura mają być wynajęte na okres do 10 lat. - W śródmieściu raczej nie będzie dostępny taki biurowiec - ocenia Gołąb.

Ratusz z wieloma adresami

Miejsca pracy ratuszowych urzędników porozrzucane są na terenie całego Lublina. Większość z zajmowanych „adresów” magistrat wynajmuje.

- W tym momencie wynajmujemy lokale w 14 lokalizacjach. Powierzchnie te są dostosowywane do potrzeb konkretnych jednostek - informuje Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Łącznie na komercyjnym rynku ratusz wynajmuje prawie 5,9 tys. mkw. I jest to kosztowne rozwiązanie. Miesięczny czynsz za wszystkie biura to 236 110,66 zł. Co oznacza, że w skali roku trafia na ten cel 2,8 mln zł.

Artur Jurkowski

Zajmuje się samorządem, głównie funkcjonowaniem lubelskiego ratusza oraz Rady Miasta Lublin. Ponadto inwestycjami m.in. drogowymi.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.