Przyjemnie pogłówkować przy lekturze

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Anna [email protected]

Przyjemnie pogłówkować przy lekturze

Anna [email protected]

Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki w Rytlu wybierają na swoje spotkania ambitną literaturę. Ostatnio rozmawiali o książce „Judasz” Amosa Oza.

„Judasz” to wartościowa książka poruszająca ważne tematy takie, jak moralność, patriotyzm i religia, które istotne są nie tylko dla ludzi mieszkających w Izraelu, ale dla wszystkich narodów. - Członkowie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki tak określali tę książkę: wspaniała, refleksyjna, magiczna, mądra - mówi Katarzyna Żakowska, moderatorka klubu. - Zwróciliśmy również uwagę na podobieństwo tej powieści do „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna. Wielu z klubowiczów zadeklarowało, że z przyjemnością przeczyta „Judasza” za jakiś czas. Zachęcamy więc innych do przeczytania tej powieści.

To refleksyjna, filozoficzna opowieść o samotności, wyobcowaniu, pożądaniu i poszukiwaniu swego miejsca w życiu. Poszukującym jest Szmuel Asz, który po przerwaniu studiów trafia do domu Atalii, w którym przez kilka godzin dziennie spędza czas z jej teściem, wybitnym intelektualistą Gerszonem Waldem. I w zasadzie od tego momentu cała akcja powieści rozgrywa się w tym starym domu. Wdowa Atalia i jej teść prowokują Szmuela do wielu przemyśleń, poruszając kontrowersyjne, nieraz wręcz rewolucyjne dla kultury żydowskiej tematy, mówią o antysemityzmie, o istocie zdrady, o religii. Ma to szczególnie duże znaczenie w obliczu wybuchu wojny izraelsko-arabskiej i wszystkich konsekwencji z nią związanych. Nocne rozmowy Gerszona z Aszem dotyczą także osoby Jezusa i Judasza, którego Szmuel uważa za pierwszego świadomego chrześcijanina w dziejach ludzkości. Amos Oz zadaje w swej powieści wiele pytań, lecz na żadne z nich nie daje gotowej odpowiedzi.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 17 lutego o godz. 15. Na tym spotkaniu członkowie klubu porozmawiają o książce „Zły” Leopolda Tyrmanda, która została wydana po raz pierwszy w grudniu 1955 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.