Ranking poprawy jakości życia polskich miast. Kraków za czołówką, Tarnów i Nowy Sącz daleko

Czytaj dalej
Fot. Fot. materiały prasowe
Piotr Ogórek

Ranking poprawy jakości życia polskich miast. Kraków za czołówką, Tarnów i Nowy Sącz daleko

Piotr Ogórek

Kraków 12, Tarnów 28, a Nowy Sącz 30 na 50 pozycji. Tak wyglądają miejsca małopolskich miast w rankingu , który obejmuje trzy obszary - społeczeństwo, środowisko i gospodarkę

Ranking polskich miast zrównoważonych przygotowała firma Arcadis we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

- Zrównoważony rozwój stanowi jeden z trzech priorytetów unijnej strategii Europa 2020. W dokumencie tym państwa członkowskie UE zobowiązały się do praktycznej realizacji tej koncepcji na wszystkich poziomach zarządzania: krajowym, regionalnym i lokalnym - mówi we wstępie do rankingu prof. dr hab. Tadeusz Borys z Katedry Zarządzania Jakością i Środowiskiem UE we Wrocławiu.

Autorzy rankingu tłumaczą, że powstał on, aby rozpocząć dyskusję o równomiernym rozwoju miast, tak aby poprawić komfort życia w nich. Co kryje się za zwrotem miasto zrównoważone?

- To zachowanie równowagi między trzema obszarami rozwoju: społecznym, środowiskowym i gospodarczym. Rozwój miasta w danym obszarze nie może odbywać się kosztem innego. Wiele miast w Polsce skupia się na rozwoju swojej gospodarki, przeznaczając kolejne tereny pod inwestycje mieszkaniowe, biurowe, przemysłowe czy infrastrukturalne. Jednak zbyt często dzieje się to kosztem środowiska (zajęcie terenów zielonych) lub społecznym (np. brak przedszkoli czy szkół) - tłumaczy Anna Rusek, dyrektor Pionu Środowisko w Arcadis.

Czytaj więcej:

 • Jak opracowano ranking?
 • Jak oceniają go przedstawiciele małopolskich miast?
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Piotr Ogórek

Redaktor i dziennikarz od blisko 12 lat. Od 2013 roku piszę przede wszystkim o Krakowie. Najczęściej zajmuję się kwestiami związanymi z planowaniem przestrzennym, urbanistyką, zabudową Krakowa i wielu aspektach powiązanych z tymi zagadnieniami. Piszę także o lokalnej polityce i sprawach związanych z ochroną środowiska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.