Ratownicy w Zielonej Górze mają dość

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Ratownicy w Zielonej Górze mają dość

Leszek Kalinowski

Lekarze i pielęgniarki zamiast zajmować się poważnie chorymi, muszą badać, przebierać pijanego mężczyznę, który regularnie pojawia się na SORze.

Jeden z bezdomnych regularnie paraliżuje pracę służb ratowniczych w mieście. Najpierw żebrze na starówce, potem kupuje i pije alkohol, kładzie się na ulicy i testuje wrażliwość mieszkańców. Pogotowie ratunkowe wyjeżdżało do niego oficjalnie już 31 razy (wyjazdów było więcej, ale część zespołów traktuję mężczyznę jako pacjenta o nieustalonej tożsamości). Bywa odwożony do izby wytrzeźwień, ale jest odsyłany, bo ma zwykle od 3 do 5 promila alkoholu we krwi, a to już zagrożenie życia.

- Co drugi dzień trafia on na szpitalny oddział ratunkowy, z którego ucieka, jak się wyśpi - mówi radny, lekarz SOR Robert Górski. - Na SOR-ze jest on agresywny, obraża personel i innych pacjentów, straszy dzieci, przywożone z wypadków. Personel zamiast zajmować się poważnie chorymi, musi go zbadać, pobrać krew, umyć, przebrać. W końcu dojdzie do sytuacji, że zabraknie karetki do wypadku.

R. Górski apeluje do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i wszczęcie procedury ubezwłasnowolnienia i umieszczenia w zakładzie opiekuńczym kłopotliwego mężczyzny. Obie instytucje jednak nie mają takich kompetencji. Ale w tej sprawie MOPS zwrócił się już do sądu rejonowego o wydanie postanowienia - skierowania do domu pomocy społecznej bez zgody.

Radny Robert Górski jest lekarzem w szpitalnym oddziale ratunkowym.
Mariusz Kapała Radny Robert Górski jest lekarzem w szpitalnym oddziale ratunkowym.
Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.