Filip Pobihuszka

Ratusz twarzą do Odry

Przed wojną był tu piękny bulwar. Czy uda się go odbudować? Przy projektowaniu mają być wyeksponowane relikty dwóch kościołów. Fot. Fot. UM Głogów Przed wojną był tu piękny bulwar. Czy uda się go odbudować? Przy projektowaniu mają być wyeksponowane relikty dwóch kościołów.
Filip Pobihuszka

Projekt Bulwaru Nadodrzańskiego w Głogowie ma być gotowy jesienią. Jest to kolejny krok ku temu, by starówka w końcu zyskała tereny zielone.

Kolejny krok ku temu, by Nadodrzański Bulwar w końcu stał się rzeczywistością, właśnie został poczyniony. W ubiegłym tygodniu ratusz podpisał umowę na wykonanie koncepcji i projektu budowlanego.

- Chcemy by bulwar był kompleksowo zagospodarowaną częścią rekreacyjno-wypoczynkową, z chodnikami, parkingami, zapleczem sanitarnym, miejscem zabaw dla dzieci - mówi prezydent miasta, Rafael Rokaszewicz. - Przy projektowaniu bulwaru chcemy także zachować historyczną przestrzeń tej części Głogowa. Wyeksponujemy dwa relikty kościołów, które kiedyś tu stały, a także mury przy zejściu do Zatoki Neptuna - wyjaśnia. - Na co dzień bulwar będzie miejscem wypoczynku dla mieszkańców, przygotujemy go jednak w taki sposób by mogły się tu odbywać duże miejskie imprezy - dodaje prezydent.

Bulwar Nadodrzański jest jednym z proponowanych przez R. Rokaszewicza miejsc, które znajdują się w Lokalnym Programie Rewitalizacji. - Chcemy przywrócić serce miastu. W programie wpisałem nie tylko bulwar, ale także ul. Nadbrzeżną, Aleję Wolności, Park Słowiański, Plac Saperów i teatr - precyzuje.

Przypomnijmy, że obietnice stworzenia terenów spacerowych nad Odrą, przewijają się w samorządowych obietnicach już od ponad dekady.

Na początku tego wieku prezydent Zbigniew Rybka ogłosił konkurs na projekt bulwaru. Komisja przejrzała prace i wybrała tę, która najbardziej miała pasować do miasta. Jednak na marzeniach się skończyło. Za prezydentury Jana Zubowskiego teren oczyszczono z gruzu i niepotrzebnych drzew, jednak sama inwestycja została odsunięta w czasie na trzecią kadencję. Kadencję, której prezydent Zubowski już się nie doczekał.

Zgodnie z umową, dokumentacja na bulwar ma być gotowa do 20 listopada. Jej koszt to 259 tys. zł.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.